Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie powróci do gminy

Ruiny XIV-wiecznego Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie, fot. A. Socha

Poinformował Radio Olsztyn burmistrz Kazimierz Kiejdo. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Braniewie zobowiązał spadkobierców nieżyjącego właściciela do zwrotu własności na rzecz gminy Pieniężno.

Po uprawomocnieniu się wyroku rewitalizacją XIV-wiecznego zamku zajmie się fundacja z Gdańsku. Ma w nim powstać między innymi hotel.

Windykacja zamku trwała 5 lat. W 2000 roku nabyła go od gminy prywatna osoba, jednak nowy właściciel nie wywiązał się z umowy i nie przystąpił do remontu. Okazało się, że kupił zamek po to, żeby móc na jego hipotekę zaciągnąć kredyt w wysokości 350 tysięcy złotych. – Obecnie prawie oczyściliśmy hipotekę – mówi burmistrz Kiejdo.

Budowa Zamku ruszyła na początku XIV wieku i była siedzibą komornictwa kapituły warmińskiej. W październiku 1518 roku i w marcu 1519 roku Zamek był ośrodkiem skąd Kopernik wyjeżdżał na lokacje okolicznych wsi. W okresie wojny 13-letniej Zamek zdobyli Krzyżacy, a w czasie „potopu” wpadł w ręce Szwedów. Dzisiaj jest w ruinie. (as)

piwnice XIV-wiecznego Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie, fot. A. Socha

Ruiny XIV-wiecznego Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie, fot. A. Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamek, Pieniężno
Pieniężno szuka pieniędzy na uratowanie XIX-wiecznej wieży

Zabytkowa wieża byłego kościoła ewangelickiego w centrum Pieniężna może być odrestaurowana. To część historii miasta, dlatego zależy nam, żeby przetrwała jak najdłużej. Uratowanie wieży wymaga jednak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV