Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamieszanie w olsztyńskim ZGOK-u. Część samorządowców zapowiada protest

Fot. Przemysław Getka

Ponad połowa udziałowców Zakładu Gospodarki Odpadów Komunalnych w Olsztynie sprzeciwia się wprowadzonym podwyżkom cen za śmieci i zapowiada protest. Stawki zwiększono mechanicznie, bez głosowania nad nimi.

To efekt czwartkowego zgromadzenia wspólników spółki, które nie odbyło się, bo udziałowcy większością nie przyjęli porządku obrad. Na automatyczne przyjęcie stawek w tej sytuacji pozwalała umowa spółki zawarta ze wspólnikami.

Sytuacją oburzony jest m.in. burmistrz Dobrego Miasta – Jarosław Kowalski. Jak mówi to, co się dzieje „to gierki prezydenta Olsztyna, na które wielu się nie godzi.”

00:00 / 00:00

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz tłumaczy, że od listopada minionego roku odbyło się kilka spotkań ze wspólnikami ZGOKu, podczas których ci byli informowani o konieczności wprowadzenia podwyżek. Wpływ na to ma wiele czynników, które powodują pogorszenie i tak złej kondycji finansowej spółki. Dzisiejsze protesty części wspólników – jak mówi Grzymowicz – są niezrozumiałe.

00:00 / 00:00

Straszenie mieszkańców podwyżkami za śmieci jest nadużyciem wójtów i burmistrzów – podkreśla natomiast Marek Bryszewski – prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie i tym samym komentuje wprowadzenie wyższych stawek za odbiór odpadów, które przyjeżdżają do stolicy Warmii i Mazur.

Spółka ma 37 wspólników, którzy od dziś będą musieli zapłacić sporo więcej. Cena za odpady zmieszane z 465 złotych wzrosła do 489 złotych za tonę. Zamiast złotówki udziałowcy zapłacą natomiast po 120 zł za odbiór tony worków niebieskiego i zielonego i po 180 złotych tonę worków żółtych.

Prezes Marek Bryszewski tłumaczy, że podwyżki były konieczne.

00:00 / 00:00

Wspólnicy – jak mówi prezes Bryszewski – nie do końca są uczciwi.

00:00 / 00:00

Prezes Bryszewski jest też przekonany, że wprowadzone zmiany nie wpłyną na opłaty mieszkańców, bo w jak mówi – gminy macierzyste w budżetach mają spore oszczędności, które wynikają m.in z mniejszej liczby śmieci, które według prognoz trafią w tym roku do olsztyńskiej instalacji.”

Średnia stawka za odbiór śmieci w innych spółkach komunalnych w regionie – jak poinformował prezes olsztyńskiego ZGOK-u – to 183 złote. Najwyższe podwyżki w Olsztynie sięgnęły 180 złotych. Te obejmują tylko 5 miesięcy, więc w skali roku – jak mówił – są znacznie mniejsze. W województwie mazowieckim np. cena odbioru odpadów zmieszanych zaczyna się od 1000 złotych- dodał prezes Bryszewski.

Autor: K.Grabowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, ZGOK, Jarosław Kowalski, Marek Bryszewski
Dobre informacje w sprawie budowy II nitki tramwajowej w Olsztynie. Do przetargu zgłosiło się siedmiu wykonawców

Wszystko wskazuje na to, że uda się wyłonić wykonawcę II nitki tramwajowej w Olsztynie. W maju informowaliśmy o tym, że przedłuża się przetarg , a przypomnijmy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV