Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamieszanie wokół rewitalizacji zamku w Działdowie. „Część rozwiązań technicznych wprowadzono inaczej, niż zakładał projekt”.

Zamek w Działdowie. Fot. D. Grzymska

Obiekt, który po rewitalizacji na początku września oficjalnie zaprezentowano mieszkańcom nie wprawia w zachwyt części radnych. A chodzi o informacje zamieszczone w lokalnej prasie o tym, że zamek to bubel budowlany, który nie dostał zgody na użytkowanie z nadzoru budowlanego.

Powodem miały być zmiany wprowadzone w trakcie trwających robót, których nie uzgodniono z konserwatorem zabytków.

Burmistrz wpuścił na teren budowy mieszkańców Działdowa i zaproszonych gości, w celu pokazania zamku. Jest to złamanie prawa, burmistrz nie powinien tego robić, biorąc pod uwagę fakt, że obiekt nie jest ubezpieczony w takiej sytuacji

– mówił odnosząc się do prezentacji obiektu radny Zbigniew Kociela.

00:00 / 00:00

Tymczasem to, że w trakcie prac dokonano zmian, które naruszyły warunki określone w pozwoleniach konserwatorskich potwierdziła kontrola Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie – mówi rzecznik wojewódzkiego konserwatora Bartłomiej Skrago:

Okazało się, że część rozwiązań technicznych zastała wprowadzona inaczej, niż zakładał projekt. Jednak nasi inspektorzy nie stwierdzili, aby te zmiany przyczyniły się do pogorszenia stanu zabytku.

00:00 / 00:00

Konserwator wydał gminie zalecenia dotyczące naprawy nieprawidłowości, a ta jak się dowiedzieliśmy miała się z nimi zgodzić.

To natomiast czy obiekt został dopuszczony do użytku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie jest całkiem oczywiste.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, rewitalizacja, Bartłomiej Skrago, wojewodzki konserwator zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Zbigniew Kociela
Niezwykłości Pałacu Dohnów w Morągu

W cyklu Odkryj Warmię i Mazury sprawdzimy jakie tajemnice kryje w sobie Pałac Dohnów w Morągu. Jedyny w Polsce słoneczny zegar, będący... aż 13 zegarami, największa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV