Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zanim damy wędkę bezdomnym najpierw musimy ich nakarmić”. Gościem Porannych Pytań był dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej ks. Paweł Zięba

Ks. Paweł Zięba – dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej. Fot. BSC

Caritas najpierw zaspokaja podstawowe potrzeby bezdomnych i ubogich, a potem zachęca ich do aktywności – mówił w Porannych Pytaniach dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej ksiądz Paweł Zięba.

Aby dać wędkę szczególnie w procesie wyjścia z bezdomności, trzeba najpierw nakarmić. Żeby cokolwiek zmienić trzeba uwierzyć w swoje możliwości, a trudno się to robi z pustym żołądkiem, czy będąc bardzo brudnym. Za każdym razem na nowo staramy się przypominać o godności, a jak już się ktoś zastanawia nad tym to próbujemy dać wędkę.

Dyrektor  dziękował Radiu Olsztyn za zaangażowanie w akcję malowania bombek. Dochód ze sprzedaży ozdób choinkowych pomógł w zorganizowaniu świątecznej wieczerzy dla potrzebujących.

W Wigilię w olsztyńskiej placówce Caritas spotkało się około 300 osób bezdomnych i ubogich, które objęte zostały świątecznym wsparciem. To mniej niż w zeszłym roku. Dla wielu podopiecznych Caritas niedziela jest dniem pracy, bo wielu osób żebrze pod kościołami i sklepami, dlatego na wieczerzę przychodzili nieco później.

Ksiądz Paweł Zięba podkreślał, że teraz Caritas rozpoczyna planowanie nowego roku. Jest to czas pozyskiwania nowych środków, nowych pomysłów. Przełom roku jest wyjątkowo pracowity, ponieważ trzeba pozamykać sprawy związane z dotacjami, a także zaplanować i wystarać się o nowe środki. Dyrektor   mówił też o potrzebie remontu i dostosowania ośrodka Caritas w Rybakach do całorocznego użytkowania. Teraz jedynie w czasie  wakacji służy jako budynek o kolonijny dla dzieci i młodzieży.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z ks. Pawłem Ziębą

Ks. Paweł Zięba – dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej. Fot. BSC

Więcej w ksiądz, pomoc, kościół, Caritas, Archidiecezja Warmińska
Olsztyński Telefon Zaufania szuka wolontariuszy. „Anonimowy przyjaciel” pomaga Polakom w kraju i za granicą

W Olsztyńskim Telefonie Zaufania społecznie pracuje około stu dyżurnych, którzy rocznie odbierają ponad 7 tysięcy 600 telefonów. "Anonimowy przyjaciel" potrzebuje nowych osób, które chciałyby poświęcić swój...

Zamknij
RadioOlsztynTV