Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaostrzone przepisy dotyczące wychodzenia z domu i korzystania z transportu. Policja zapowiada szczegółowe kontrole

Fot. P. Getka

Więcej policyjnych patroli wspomaganych przez funkcjonariuszy innych służb. Na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całym kraju, ruszyły bardziej szczegółowe kontrole wychodzenia z domu.

Nowe zapisy mówią, że osoby do 18. roku życia mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Pozamykano też parki, bulwary i plaże, gdzie w ostatnich dniach można było zauważyć gromadzące się grupy. Młodszy aspirant Tomasz Markowski z warmińsko – mazurskiej policji mówi, że takie miejsca są teraz szczegółowo sprawdzane.

Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozu. Tam gdzie wykorzystanie auta nie jest możliwe, obszar sprawdzają patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób. Pamiętajmy, że policjanci w trosce o zdrowie Polaków z całą stanowczością będą egzekwować obowiązujące przepisy.

Przypominają też o zasadach dotyczących zachowywania odpowiedniego dystansu między osobami, które znajdują się na zewnątrz. Chodzi o 2 metry odległości. Przepis nie dotyczy rodzin z dziećmi do 13. roku życia i osób, które wymagają stałej opieki.

Przypomnijmy z domu wyjść można tylko po zakupy, z psem, do apteki lub do pracy. Nieprzestrzeganie wytycznych zagrożone jest karą od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Zaostrzenia dotyczące transportu

Zaostrzone przepisy dotyczące korzystania z transportu nie dotyczą już tylko dużego transportu publicznego, ale także mniejszych samochodów. Mówił o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o samochody, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, często wykorzystywanych przez firmy w transporcie ludzi do pracy. Jeśli chodzi natomiast o auta prywatne, które mieszczą do 5 osób, takie też nie mogą być wykorzystywane do innych, niż dowóz do pracy, czynności.

Mł. aspirant Tomasz markowski z KWP w Olsztynie zwraca uwagę na to, że jazda samochodem w celu towarzyskim będzie karana mandatami, policja może też w takim przypadku skierować wiosek o ukaranie do sądu. Rozporządzenie odnosi się także do korzystania z taksówek. Obok kierowcy w aucie mogą być maksymalnie dwie osoby.

Olsztyński taksówkarz Sławomir Kałwianiec przyznaje, że w ostatnim czasie pasażerowie stosują się do tego. Niektórzy taksówkarze zdecydowali się na montowanie w samochodach ścianek oddzielających kierowcę od pasażera. Na wyposażeniu znajdują się także maseczki i rękawiczki, a po każdym kliencie samochód jest dezynfekowany.  Taksówkarze proszą też by pasażerowie nie siadali z przodu, obok kierowcy.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, taksówkarze, zasady
Policja zapowiada więcej patroli. „Będziemy egzekwować nowe przepisy”

Na ulicach będzie można zobaczyć więcej patroli, a w tych miejscach, gdzie zwyczajowo gromadziły się osoby, zwłaszcza młodzież, będziemy wystawiać posterunki stałe, aby nadzorować realizacje nowych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV