Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapłacimy kaucję za butelki plastikowe. „To kwestia miesięcy”

Fot. pixabay.com

Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.

Nawiązując do exposé premiera Mateusza Morawieckiego Kurtyka zadeklarował, że w celu ograniczenia obiegu plastiku, w ciągu „miesięcy” zostanie wprowadzony system kaucyjny za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Minister dodał, że wiąże się to z „poszerzeniem odpowiedzialności producenta”. Kurtyka zapowiedział przedstawienie do czerwca propozycji ustawowej w tej sprawie.

W listopadowym wywiadzie dla radiowej Jedynki minister mówił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów. Jak podkreślał, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość

– mówił Kurtyka.

Jak tłumaczył, dziś pewien problem polega na tym, że materiały takie jak złom, szkło czy plastik są wyrzucane, ponieważ nie mają wartości.

W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku

– wyjaśnił.

 

Autor: Piotr Gozdowski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ekologia, kaucja, butelki plastikowe, Michał Kurtyka
Feminizm, sport i seriale, czyli moda mijającej dekady

Od feministycznych haseł na koszulkach Diora, poprzez fascynację zdrowym, aktywnym stylem życia, aż po ekologiczny trend. W mijającej dekadzie moda się zradykalizowała, będąc w dużej mierze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV