Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapomniana osada z epoki żelaza tematem konferencji archeologicznej

Iławski Biskupin – tak określona została osada z epoki żelaza przebadana przez archeologów w okresie przedwojennym.

W Sarnówku koło Iławy zorganizowano konferencję poświęconą temu miejscu. Organizator spotkania naukowców dr Wiesław Skrobot uważa, że wyeksponowanie elementów pozostałych po świetności tego miejsca powinno mieć duże znaczenie dla regionu warmińsko-mazurskiego.

Jest to bardzo ważne stanowisko archeologiczne. Jest to jedyna tak kompleksowo przebadana osada z wczesnej epoki żelaza w strefie nadbałtyckiej. Bardzo interesująca pod względem rozplanowania i ufortyfikowania. Jeszcze przed wojną funkcjonowała w społecznej pamięci mieszkańców okolicy. Po wojnie stała się wartością ważną dla archeologów.

Osada  znajdowała się na terenie dzisiejszego Nadleśnictwa Iława na pograniczu gmin: Iława i Susz. W trakcie dyskusji poświęconych tej osadzie dużo uwagi poświęcono konieczności stworzenia w Iławie muzeum, które gromadziłoby i dokumentowało relikty historyczne regionu.

Zdjęcie jest ilustracją do informacji. Fot. D. Wojciechowski

Autor: R.Lesiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia, badania archeologiczne, iławski Biskupin
Archeolodzy odkryli w Pasymiu wyjątkowy nóż. To unikat w skali Polski

Znaleziony przez archeologów w obrębie wczesnośredniowiecznego grodziska w Pasymiu nóż jest unikatem w skali kraju. Nóż pochodzi z przełomu VIII-IX wieku i znajdował się w palenisku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV