Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapomniana rocznica przekazania władzy w Elblągu

Zniszczony Elbląg w 1945 roku

19 maja to w powojennej historii Elbląga ważna, choć nie obchodzona rocznica. Tego dnia, 69 lat temu, wojskowa komendantura radziecka przekazała władzę Polakom.

A my wciąż pamiętamy tylko o 10 lutego czyli dniu zakończenia walk w mieście – mówi Tomasz Gliniecki, badacz wojennych i powojennych dziejów miasta.

Do 19 maja było to miasto niemieckie i frontowe, a tego dnia prezydent Wacław Wysocki przejął władzę i Polacy zaczęli tworzyć zręby administracji miasta. Przez dziesiątki lat nie podkreślano w znaczący sposób daty przekazania miasta Polsce, a nastąpiło to dopiero po zakończeniu wojny.

Przypomnijmy, pierwszy polski prezydent Elbląga był członkiem Morskiej Grupy Operacyjnej, która przyjechała do Elbląga pod koniec marca 1945 roku. Została ona powołana do przejęcia od sowietów majątku przemysłowego i zabezpieczenia go. Nie udało się to, bo Armia Czerwona rozgrabiła , zniszczyła i wywiozła maszyny i urządzenia z elbląskich fabryk i stoczni. (Mira Stankiewicz/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wysocki, czerwona, komendatura
Mieszkańcy Elbląga chcą wypoczywać nad rzeką Elbląg

Od początku istnienia Elbląg był miastem portowym, co było źródłem jego bogactwa i rozwoju. Współcześni elblążanie chcą ożywić odbudowywaną starówkę, mieszkać, bawić się i wypoczywać nad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV