Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Morąskiej Bibliotece Publicznej można podziwiać „Zapomniane biblioteki Sahary”

Fot. E.Dziubińska

Zgromadzonym w kamiennych murach księgom zawsze zagrażał piasek i temperatury. Dziś w mauretańskim mieście Chinguetti, które od XIV do XVIII wieku było jednym z najbogatszych miast w tamtej części świata, po wielu kamiennych bibliotekach nie pozostał ślad.

Te, które przetrwały zostały sfotografowane przez mieszkającego w Londynie morążanina, podróżnika i fotografa, Michała Huniewicza. Jego wystawę pt. „Zapomniane biblioteki Sahary” możemy oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. O wystawie, która pokazuje kawałek mało znanego nam świata – opowiada dyrektorka Biblioteki Elżbieta Dziubińska:

Zanim Michał Huniewicz wykonał te przepiękne zdjęcia rozmawiał dużo z ludźmi, poznawał ten region i historię Mauretanii, która jest zapomnianym krajem, natomiast kiedyś, przed setkami lat, tętniła życiem. W tych czasach powstawało mnóstwo kamiennych bibliotek, a półki uginały się od różnych opracować matematycznych, astronomicznych.  Oprócz tego, że pokazał te zapomniane biblioteki, pokazała ludzi, bawiące się dzieci, pejzaże, poganiaczy wielbłądów, po prostu zwykłe życie w małych miasteczkach Mauretanii. Jego fotografie były nagradzane na konkursach międzynarodowych, a relacje z jego podróży nagrała telewizja Discovery, a zdjęcia były publikowane w wielu prestiżowych magazynach podróżniczych.

Wystawę Michała Huniewicza pt. „Zapomniane biblioteki Sahary” można oglądać w Galerii Biblioteki w Morągu do końca maja.

Posłuchaj wywiadu z Elżbietą Dziubińską

(A.Kulik/Ł.Sadlak)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV