Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zarząd województwa otrzymał absolutorium

fot. Przemysław Getka

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Oba głosowania poprzedziła dyskusja na forum sejmiku.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin z PSL przedstawił radnym raport o stanie województwa w roku 2019. Jak mówił, region szybko się rozwijał.

Osiągnęliśmy 1-cyfrową stopę bezrobocia, praktycznie brakowało rąk do pracy. Wzrosła liczba podmiotów gospodarczych. Wskaźnik wzrostu inwestycji praktycznie 3-krotnie przekroczył średnią krajową

– wymieniał marszałek. Przyznawał przy tym jednak, że problemem wciąż jest demografia – odpływ młodych mieszkańców regionu do innych województw.

Sejmikowa opozycja przypomina zaś, że region źle wypada pod względem wskaźników dotyczących innowacji oraz „wbrew pozorom” w ogólnopolskich statystykach dotyczących wykorzystania bazy turystycznej. Opozycyjni radni nie kwestionowali przy tym dobrych wskaźników świadczących o rozwoju województwa, ich zdaniem nie była to jednak zasługa regionalnych władz.

Sytuacja społeczno-gospodarcza faktycznie się poprawiła, ale jest tu przecież szerszy kontekst. Tak samo sytuacja na rynku pracy – jest ona związana z rynkiem całego kraju i rozwojem całego kraju w ostatnich kilku latach

– mówi Grzegorz Kierozalski, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie sejmik przyjął raport i udzielił marszałkowi wotum zaufania. Za jego przyjęciem głosowało 18 radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Obywatelskiej, przeciw było 10 radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Radni zajęli się też analizą wykonania ubiegłorocznego budżetu województwa. Według marszałka był on w dobrej kondycji i pozwalał korzystać z funduszy unijnych .

To budżet proinwestycyjny, ale też wydolny. Mimo oczywistego zadłużenia możemy sięgać po kredyty, możemy sięgać po zabezpieczenia wkładu własnego

– mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Opozycja krytykuje natomiast fakt, że plan wydatków inwestycyjnych wykonano tylko w 80 procentach, opozycyjni radni krytykują również strukturę realizowanych inwestycji.

Pieniądze rozdrabniamy. Wydajemy na dziesiątki, jeśli nie setki małych projektów, nie koncentrujemy ich na duże projekty, które byłyby zachętą dla inwestorów

– twierdzi Grzegorz Kierozalski.

Ostatecznie sejmik udzielił zarządowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Wyniki głosowania były niemal identyczne jak w przypadku wotum zaufania – 18 głosów za i 11 przeciw.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w marszałek, absolutorium, sejmik województwa, Marek Gustaw Brzezin
Burmistrz Pasłęka doceniony przez Radę Miejską. „To dowód wielkiego zaufania dla osób, które pracują na rzecz samorządu”

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski otrzymał wotum zaufania od Rady Miejskiej i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Radni byli jednomyślni, w obu przypadkach oddali po piętnaście głosów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV