Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zasłużeni dla kultury Iławy odebrali nagrody

Iława. Fot. Łukasz Węglewski

Na uroczystej gali wyróżniono i nagrodzono zasłużonych dla kultury Iławy. Nagrody otrzymało 15 osób, a wyróżnienia – 7.

To osoby, które przyczyniły się do kulturalnego rozwoju miasta w 2014 roku. Na gali w Kinoteatrze Pasja wystąpił rockowo-bluesowy zespół ACUSTIC ze Śląska.

NAGRODY KULTURA

1. Jacek Niechczyński – muzyka

Prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Regionu Iławskiego IST-art., działacz kulturalny, muzyk, inspirator działalności amatorskich grup muzycznych, organizator imprez.

2. Agata Topolewska – sztuki plastyczne

Plastyk, instruktor prowadzący zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Organizuje plenery i konkursy, a uczestników swoich warsztatów zapoznaje z różnorodnymi technikami plastycznymi. Autorka wielu wystaw. Jest także twórcą nietuzinkowych strojów dla Pań.

3. Julita i Konrad Drobotko – taniec towarzyski

Dyplomowani nauczyciele Szkoły Tańca J&K Drobotko, którzy organizują zajęcia nauki tańca dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Spółdzielczym Domu Kultury POLANKA, organizatorzy Turniejów Tanecznych, wolontariusze wielu działań Spółdzielni oraz iławskich przedszkoli i in. organizacji.

4. Grupa teatralna ARLEKIN Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku – teatr

„Nie lata lecz styl życia określają wiek” – to Ich motto… Są amatorami zakochanymi

w teatrze. Istnieją od 3 lat, w tym czasie przygotowali i wystawili 3 jednoaktowe sztuki: „Krzesło”, „Balladyna na wesoło”, „Opowieść Świąteczna”, chętnie współpracują z młodzieżą a przykładem jest przygotowany wspólnie z Młodzieżową Akademią Kulturalną happening Happy Christmas Time vol. 5

5. Urszula Ziemińska – teatr, muzyka, literatura

Inicjatorka wielu działań o charakterze kulturalnym dla słuchaczy UTW; zainicjowała powstanie sekcji „żywego słowa”, której lideruje i organizuje jej pracę. Uczestnicy sekcji czytają poezję oraz wybrane fragmenty prozy różnym grupom społecznym, sami zaś zapoznają się i dyskutują na temat literatury.

6. Dariusz Paczkowski – przewodnictwo regionalne–kultura-historia-zabytki

Przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach, wielki pasjonat regionu i historii. Inicjator wycieczek i tras zwiedzania, które odkrywają przed uczestnikami tajemnice Iławy i okolic rozbudzając lokalny patriotyzm oraz zainteresowania regionem.

7. Alicja Lorkowska – Filip Słowik – taniec towarzyski

Para taneczna kat. 12 – 13 lat, w klasie tanecznej D. Biorą udział w turniejach tanecznych organizowanych na terenie naszego kraju, chętnie uczestniczą w pokazach tanecznych uświetniając lokalne imprezy. Do najważniejszych osiągnięć pary w ubiegłym roku należą: II miejsce OTTT ROYAL CUP Warszawa, II miejsce OTTT w Szczecinku, II miejsce podczas Pucharu Polski Północnej w Gdańsku.

8. Anna Łożyńska – malarstwo, grafika

Artystka z dużym dorobkiem artystycznym. Na swoim koncie posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest osobą niezwykle utalentowaną, pełna pomysłów twórczych, bardzo chętnie włącza się w różne działania plastyczne.

9. Irena Nowicka – animator kultury

Od wielu lat społecznie angażuje się w upowszechnianie kultury i sztuki we wszelkiej formie. Szczególną uwagę poświęca kulturze naszego regionu, inicjując i organizując wiele wernisaży, wystaw, plenerów. Od 2007r. jest prezesem Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego SART w Iławie.

10. Leszek Zimnicki – twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury

od 25 lat jest członkiem chóru Camerata, działa społecznie w Zarządzie Stowarzyszenia. Nieoceniony jako organizator wielu przedsięwzięć artystycznych chóru. Organizował czynnie wiele koncertów muzycznych m.in. Iławskich Spotkań Chóralnych, koncertów towarzyszących uroczystościom lokalnym.

11. Marian Waruszewski – twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury

Od 15 lat pełni funkcję Prezesa stowarzyszenia. Posiada ogromny talent organizacyjny – koordynujący cele artystyczne zespołu z realiami dnia codziennego. Niezaprzeczalną zasługą pana Mariana jest propagowanie na terenie Iławy i powiatu iławskiego, szeroko rozumianej kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, a także kształtowanie wśród członków chóru aktywnej postawy społecznej i nienagannej postawy moralno-etycznej.

12. Edward Baranowski – sztuki plastyczne

od sześciu lat prowadzi Galerię ”na wprost”, gdzie prezentuje wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii oraz inne dzieła sztuki znakomitych artystów polskich i zagranicznych. Działalność wystawiennicza galerii ma duży, pozytywny wpływ na życie kulturalne naszego miasta oraz jego promocję.

13. Dorota Jurczak – sztuki plastyczne

Współzałożycielka a obecnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju PRO BONO. Pasjonatka malarstwa i promotorka tego rodzaju sztuki wśród lokalnej społeczności. Inicjatorka wielu przedsięwzięć w dziedzinie kultury, sztuki i edukacji mieszkańców Iławy.

14. Honorata Cybula

Jest wieloletnim dyrygentem chóru CAMERATA oraz pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. T. Bairda w Iławie a także wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Swoją pracę wykonuje bardzo profesjonalnie. Każdy Koncert chóru jest dużym wydarzeniem kulturalnym. Wieloletnie doświadczenie pracy pedagogicznej sprawia, że pani Honorata potrafi pracować zarówno z dorosłymi jak też z młodzieżą. Zawsze uśmiechnięta, otwarta i gotowa do działania. Dzięki pracy pani Honoraty, chór CAMERATA oraz Zespół Wokalny „Canzonetta” sięgają po najwyższe nagrody na przeglądach i Festiwalach, a koncerty należą do największych wydarzeń kulturalnych.

15. Stowarzyszenie chór CAMERATA

Formacja, która jest wizytówką naszego miasta… Stowarzyszenie od wielu lat organizuje na terenie lokalnym różnego rodzaju imprezy i koncerty muzyczne Wszystkie te imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dają możliwość kontaktu z muzyką wykonywaną na żywo oraz uczestniczenie w znaczących wydarzeniach kulturalnych. Chór Camerata systematycznie uczestniczy w konkursach chóralnych zdobywając wiele nagród i wyróżnień czym potwierdza swój wysoki poziom artystyczny.

WYRÓŻNIENIA KULTURA

1. Izabela Ślusarczyk – malarstwo

Członek Stowarzyszenia IST-art. Jest malarką, której prace można oglądać na wielu wystawach. Dodatkowo Pani Izabela jest autorką wielu pięknych utworów poetyckich. Chętnie uczestniczy w konkursach malarskich i poetyckich.

2. Marek Kałuża – rzeźba

Od 30 lat czynny artystycznie. Rzeźby p. Marka ozdabiają wiele miejsc w naszym mieście ale też i poza nim. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość. Organizator plenerów malarsko-rzeźbiarskich. Instruktor i wychowawca młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej.

3. Przemysław Chała – rzeźba

Jest to młody adept tej sztuki plastycznej. Od roku uczęszcza na zajęcia sekcji rzeźby ICK. W roku ubiegłym, w Ogólnopolskim konkursie „Leśne klimaty” zdobył I nagrodę

4. Czesław Wasiłowski – fotografia

ma za sobą 40 lat pracy twórczej, zdobył wiele nagród w tej dziedzinie, od 1970r. zajmuje się fotografią artystyczną. Prace fotograficzne prezentowane były na wielu salonach sztuki zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, m.in. USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Japonia, Niemcy. Jest członkiem Rzeczywistym Fotoklubu RP. Prace Jego znajdują się m.in. Bibliotece Narodowej, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Teatralnym Teatru Narodowego oraz Muzeum Warmii i Mazur.

5. Stanisław Kożuchowski – muzyka

Długoletni nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Iławie. Jest pomysłodawcą i organizatorem Prezentacji Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej oraz Festiwalu Piosenki Autorskiej PAF, aktywnie udziela się w zespole folklorystycznym MORAWA.

6. Sandra Wilemska – Mateusz Tarasiuk – taniec towarzyski

Utytułowana i uzdolniona para – tańczą w klasie „A” w obydwu stylach;

Ponad to: V-ce Mistrzowie Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w kat. powyżej 15 lat w stylu latynoamerykańskim; uczestnicy Międzynarodowego turnieju Polish Open; zdobyte tytuły i ciężka praca sprawiły, że otrzymali kwalifikacje do udziału w Mistrzostwach Polski Federacji Tańca Sportowego w stylu latynoamerykańskim.

7. Milena Wysocka – Jacek Sztankowski – taniec towarzyski

Posiadają klasę taneczną B w stylu standardowym i latynoamerykańskim. Tańczą w kategorii powyżej 15 lat. Do największych osiągnięć pary należą: II miejsce podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego RIVIERA DACE FESTIVAL w W-wie w stylu ST; I miejsce podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego „o Puchar Burmistrza Dzielnicy Włochy Warszawa” w stylu ST; III miejsce w stylach ST i LA podczas Mistrzostw Okręgu Warmińsko-Mazurskiego

(kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Iława
Zasłużeni dla Iławy patronami rond?

Do Rady Miasta w Iławie wpłynął wniosek o nazwanie wszystkich większych iławskich rond imionami osób zasłużonych dla miasta i kraju. Propozycję złożyło nieformalne zrzeszenie Iławscy Patrioci....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV