Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zastępca sekretarza generalnego NATO odwiedziła międzynarodowy batalion w Bemowie Piskim

Najpierw Litwa, Łotwa i Estonia, a teraz Polska. Zastępca Sekretarza Generalnego NATO odwiedziła międzynarodowy batalion stacjonujący z Bemowie Piskim na Mazurach.

Rose Gottemoeller spotkała się z żołnierzami w południe. Towarzyszyli jej wiceministrowie obrony narodowej Tomasz Szatkowski i Bartosz Cichocki.
Dowódcy wojsk z Polski, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii i USA spotkali się z panią wicesekretarz na osobności.

Jak powiedział  generał Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, jej ocena batalionu jest bardzo dobra:

Batalionowa Grupa Bojowa służy tutaj 6 miesięcy, akurat znajdujemy się przy końcu służby drugiej rotacji. Zakończyliśmy najbardziej zgrywające  pododdziały BGB z brygadą ćwiczenie Puma. Zakończyły się one pełnym sukcesem, osiągnęliśmy pełną interoperacyjność. To znaczy, że przyjęty system szkoleń okazał się słuszny – powiedział gen. Gromadziński.

00:00 / 00:00

W ocenie Rose Gottemoeller obecność i profesjonalizm żołnierzy potwierdza główne przesłanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 Jesteśmy NATO. Przedstawiciele wszystkich państw sojuszniczych tworzą jedną integralną całość. A ten międzynarodowy batalion potwierdza naszą krótką dewizę: jeden za wszystkich – wszyscy za jednego

– powiedziała Rose Gottemoeller.

00:00 / 00:00

Wicesekretarz Generalny NATO dodała, iż rozumie, że każda misja wymaga poświęceń.

Wszyscy żołnierze i oficerowie, których dzisiaj poznałam służą daleko od swoich rodzinnych domów. I dlatego chciałabym im serdecznie podziękować w imieniu całego sojuszu NATO

– powiedziała Rose Gottemoeller.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, w skład grupy stacjonującej w Bemowie Piskim wchodzą żołnierze amerykańscy z 2 Pułku Kawalerii oraz żołnierze brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów. Oprócz są także Rumuni i Chorwaci. Wszyscy ściśle współpracują z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim jest miejscem ćwiczeń wojsk zmechanizowanych, pancernych, inżynieryjnych, wojsk rakietowych i artylerii oraz obrony przeciwlotniczej.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. w Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.

Oprócz sił przerzuconych w ramach eFP w regionie, w tym w Polsce, stacjonują także wojska amerykańskie, przysłane w ramach operacji Atlantic Resolve.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha
Fot: Twitter / 15GBZ/M.Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, nato, uwaga, pilne
Śliska Sprawa dzisiaj nt. wypadku drogowego w Iławie. Kierowca uciekł. Właściciel auta to policjant. Kilka godzin po wypadku był pijany

Jak co piątek na antenie Radia Olsztyn po godzinie 17.15 zapraszamy na audycję Śliska Sprawa. Dziennikarze na państwa sygnały czekają na dyżurze telefonicznym już od 16.00....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV