Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zatrudnili „słupa” z ogłoszenia i wyłudzali kredyty z banków na Warmii i Mazurach

Policja zatrzymała oszustów.

Głównymi podejrzanymi w sprawie są dwaj mieszkańcy Morąga, którzy wspólnie z tzw. słupem wyłudzili kredyty na kwotę ponad 110.000 złotych. Grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa oszustwa i fałszowania dokumentów miała swój początek w kwietniu 2016 roku. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji Lidzbarku Warmińskim ustalili, że dwóch mieszkańców Morąga za pomocą ogłoszeń o zatrudnieniu pracownika próbowało pozyskać tzw. słupa. Na ogłoszenie dwóch „przedsiębiorczych” mężczyzn odpowiedział 46-letni mieszkaniec Miłakowa. Na jego nazwisko mężczyźni zakładali konta i w punkcie pośrednictwa finansowego pomagali w wypełnieniu wniosku kredytowego. W tym celu mężczyźni wystawiali fikcyjne zaświadczenia i dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu.

Mężczyźni działali na terenie całego województwa Zaciągali kredyty bez zamiaru ich spłaty m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Elblągu, Pasłęku i Olsztynie. Dwóm 46-latkom i 31-latkowi łącznie udało się zaciągnąć kredyty w 9 instytucjach pożyczkowych i bankowych na łączną kwotę ponad 110.000 złotych.

Pracujący nad sprawą funkcjonariusze wydziału kryminalnego wytypowali pierwszego z podejrzanych o ten proceder w sierpniu ubr. Zatrzymanie kolejnych dwóch było już tylko kwestią czasu.

Podejrzani usłyszeli łącznie 9 zarzutów, w tym zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd oraz zarzuty fałszowania dokumentów. Do sądu trafił już akt oskarżenia wobec trójki mężczyzn. Grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(podbiel/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, oszust, kredyty
Chwalą się monitoringiem. Inne samorządy chcą iść w ich ślady

Jeziorany podsumowały dwa pierwsze miesiące funkcjonowania monitoringu. To niewielkie miasteczko jest jednym z nielicznych samorządów, które zainwestowały w system nowoczesnych kamer. Inne gminy patrzą z zazdrością....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV