Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cios w mafię paliwową! Funkcjonariusze z Warmii i Mazur pomogli zatrzymać 6 osób

Fot. KAS

Funkcjonariusze CBŚP wspólnie z Krajową Administracją Skarbową zatrzymali 6 osób podejrzanych o udział w tzw. mafii paliwowej, która wprowadzała do obrotu olej smarowy jako napędowy. Do zatrzymań doszło w drugiej połowie czerwca na terenie województw: mazowieckiego, zachodnio-pomorskiego i lubelskiego.

Wspólne śledztwo w tej sprawie od dwóch lat prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Metoda działania grupy polegała na tym, iż podejrzani wywozili z Polski do Niemiec, wyprodukowany w Polsce olej smarowy, a następnie za zachodnią granicą dokonywano przeładunku tego produktu i przywożono go z powrotem do Polski. W dokumentacji transportowej zamieszczano informację, że paliwo docelowo ma trafić na Łotwę, Litwę, do Rumunii lub innych krajów UE, a Polska jest tylko krajem tranzytowym. Towar ostatecznie nie docierał do tych krajów i był rozprowadzany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT.

Zatrzymano już 18 głównych członków grupy, którzy organizowali cały proceder. 15 z nich zostało wtedy tymczasowo aresztowanych.

Z ustaleń śledczych wynika również, że odbiorcami oleju były stacje paliw, firmy transportowe i budowlane oraz rolnicy. Według śledczych możliwe straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę co najmniej 60 mln zł.

Do sprawy zabezpieczono mienie na kwotę blisko 70 milionów złotych, w tym milion zł w gotówce.

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w paliwo, zatrzymanie, video, mafia paliwowa, uwaga, KAS
Piotr Duda: Zdecydowanie po raz pierwszy „Solidarność” chwali jakikolwiek rząd Polski za to, że stanął na wysokości zadania

NSZZ "Solidarność" chwali rząd za zablokowanie podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej zapisów wniosków końcowych dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.  - powiedział w Porannych pytaniach...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV