Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Mamy dobry program i chcemy przekonać ludzi, że warto na nas głosować

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Babalski. Fot. Ł. Węglewski

Ceny produktów rolnych, zmiany kadrowe w resorcie rolnictwa, przygotowania do wyborów samorządowych, konwencja PiS w Olsztynie i polityka migracyjna rządu – to tematy poruszone w samorządowych Porannych pytaniach. Gościem był Zbigniew Babalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Mówi się sporo o tym, że ceny produktów rolnych mogą wzrosnąć i w niedalekiej przyszłości możemy dużo więcej płacić choćby za chleb.

To jest trochę takie wróżenie z fusów. Aczkolwiek może być taka sytuacja, która dotknie szczególnie mieszkańców miast. Wiemy, jaki był ten rok. W tej chwili rolnicy czekają na pierwsze wypłaty, szczególnie ci, którzy mieli straty powyżej 70%. Oni dostaną w pierwszej kolejności.

Zbigniew Babalski powiedział, że na razie nie trzeba się bać, ponieważ to wcale nie musi się wydarzyć: – Pewne zabezpieczenia są i straszenie skokiem cenowym wydaje mi się nie być do końca uprawnione . Według posła Prawa i Sprawiedliwości odpowiada za to opozycja.

Rynek to reguluje – to po pierwsze. Natomiast państwo jest od tego, żeby próbować, reagować, jeżeli pojawiają się działania spekulacyjne. Ręczę, że jeżeli takie działania się pojawią na rynku np. dotyczące żywności, to rząd ma odpowiednie instrumenty, aby zareagować.

Kolejnym tematem poruszonym na antenie były zmiany kadrowe w resorcie rolnictwa. Minister Jan Ardanowski promuje plan dla wsi. Jak zauważył poseł Babalski jest kontynuacją programu rolnego, który został opracowany jeszcze przed wyborami w 2015 r.

To jest konsekwencja, że ten program jest realizowany. Natomiast każdy szef, który przychodzi do resortu i jeżeli sam dokonuje zmian, to ma do tego prawo. Oby wymieniał dobrych na lepszych.

Podczas wczorajszego spotkania w Ostródzie premier Mateusz Morawiecki odniósł się do polskiej polityki migracyjnej. Powiedział, że jedyna polityka migracyjna, w której Polska ma zamiar uczestniczyć, to ta, która spowoduje, że Polacy wrócą do kraju z zagranicy.

Pan premier Morawiecki w sposób bardzo wyraźny akcentował to już w czerwcu na szczycie unijnym. Teraz wrócił z kolejnego, który był w Austrii. I potwierdziła się propozycja, którą „kładliśmy na stół” od dobrych kilkunastu miesięcy, a nawet i lat. Prezes Jarosław Kaczyński bardzo wyraźnie określił, jaką politykę migracyjną Rzeczpospolita powinna prowadzić. To jest realizacja tego. Ja się cieszę, że koncepcja polskiego rządu została przyjęta na ostatnim spotkaniu. Nie będzie żadnego przymusu. politykę migracyjną powinien prowadzić każdy suwerenny kraj, a Polska takim jest. I to my będzie prowadzić taką politykę migracyjną prowadzić, nikt zza naszych granic.

Dziś w Olsztynie odbywa się wojewódzka konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Zastaną zaprezentowani kandydaci na burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych. Marek Lewiński zapytał czy poseł Babalski jest przekonany co do każdego.

Muszę być szczery z panem i słuchaczami. Trudno, żebym znał wszystkich kandydatów z Prawa i Sprawiedliwości, których jest około tysiąc. To jest niemożliwe. Mogę odpowiadać za kandydatów, do których jest mi najbliżej, a więc do sejmiku znam praktycznie większość. […] Ufam, że struktury w każdym powiecie, czy gminie tak dobierały osoby i prowadziły rozmowy, że są na listach nie z przypadku, ale dlatego, że chcą robić dla swoich małych ojczyzn dobrą robotę.

Zbigniew Babalski odniósł się także do kandydatury Michała Wypija na prezydenta Olsztyna.

Michał Wypij jest naszym kandydatem i dostanie maksymalne wsparcie, żeby godnie podjąć rękawicę, jeżeli chodzi o Olsztyn. Ja na pewno takiego wsparcia udzielę. Będę robił wszystko, żeby osiągnął najlepszy wynik.  Najlepiej, żeby te wybory wygrał. Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą i wspólnie pracujemy na rzecz Michała Wypija.

– Gdybym nie wierzył w to, że wygramy wybory w województwie warmińsko-mazurskim, to nie byłbym politykiem. Realnie oceniam, że powinniśmy uzyskać na szczeblu sejmiku, ale i nie tylko, bardzo dobry wynik. Mamy dobry program na województwo i chcemy z nim przez ten miesiąc popracować i przekonać ludzi, że warto na nas głosować – dodał na koniec były minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz poseł PiS, Jarosław Babalski.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory samorządowe, konwencja pis, Zbigniew Babalski, poseł PiS, ceny produktów rolnych, polityka migracyjna rządu
Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer przedstawili program Koalicji Obywatelskiej dla Warmii i Mazur

Liderzy Koalicji Obywatelskiej przyjechali do Elbląga i Olsztyna, by poprzeć kandydatów w wyborach samorządowych oraz zaprezentować swój program wyborczy. Grzegorz Schetyna podkreślał w Elblągu patriotyzm lokalny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV