Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Uważam, że warto postawić zaporę chroniącą Polskę przed ASF

Wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski

Co do budowy płotu na wschodniej granicy Polski nie ma sporu, ale są delikatnie rozbieżne stanowiska – mówił w Porannych Pytaniach wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski.

Płot miał oddzielać Polskę od dzików zakażonych wirusem afrykańskim pomorem świń. Premier Tadeusz Morawiecki polecił kilku ministrom: rolnictwa, ochrony środowiska i infrastruktury żeby jeszcze raz przeanalizowali ten temat. Zdaniem Zbigniewa Babalskiego płot warto postawić.

Uchwała podjęta przez rząd o budowie zapory pochodzi z lipca 2017 roku. Problem polega na tym, że niektórzy zaczynają się zastanawiać, czy warto to robić skoro ASF mamy już w kraju. Ja należę do tych, którzy mówią, że warto, ponieważ ASF to wirus, z którym sobie w krótkim czasie żadne państwo nie poradzi.

Zdaniem gościa Porannych Pytań migracja dzików z Białorusi, Ukrainy i Rosji będzie występowała dopóki nie będziemy mieli skutecznej zapory.

Ponieważ jest to kwota rzędu 260-270 milionów złotych premier polecił jeszcze raz temat przeanalizować. Minister rolnictwa nie będzie napierał i za wszelką cenę dążył do realizacji inwestycji. Zadaniem ministra rolnictwa jest pokazanie zagrożenia za rok, za dwa, trzy i cztery.

Zbigniew Babalski zwraca uwagę na to, że będziemy sobie radzić z ASF a granice nadal będą otwarte i będzie też migracja dzików. Gość Radia Olsztyn jest przekonany, że w ciągu 10 dni zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie.

ASF występuje w Polsce od 2014 roku. Teraz pojawiło się około pięciu nowych ognisk. Afrykański pomór świń dotyka gospodarstw różnej wielkości. Były takie gospodarstwa gdzie było 12 sztuk trzody chlewnej, a także takie gdzie było 600 sztuk.

Mamy program bioasekuracji i pieniądze na to, aby w 50 procentach pokryć ten program. Najważniejszym czynnikiem jest rolnik (…)

W Radiu Olsztyn Zbigniew Babalski mówił także o przedłużeniu terminu składania wniosków na dopłaty bezpośrednie droga elektroniczną.

Komentując zakończony kilka dni temu w sejmie protest osób niepełnosprawnych i ich rodzin gość Porannych Pytań mówił, że zwyciężył zdrowy rozsądek.

Rząd wypełnił podstawowy postulat dotyczący zrównania renty socjalnej. Pokazał też ścieżkę dojścia do większej pomocy finansowej (…) Docelowo zrobimy tak, żeby temat osób niepełnosprawnych został zamknięty i aby żyło im się lepiej w polskim społeczeństwie.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza ze Zbigniewem Babalskim

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zbigniew Babalski, płot, ASF, zapora
W tym tygodniu ministrowie zdecydują czy budowa płotu przeciw ASF wzdłuż wschodniej granicy ma sens

- W tym tygodniu spotkam się z ministrem rolnictwa oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji, by rozstrzygnąć, czy rząd powinien budować płot przeciw afrykańskiemu pomorowi świń...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV