Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: zachęcam rolników, żeby korzystali z nowych zasad ubezpieczeń upraw i zwierząt hodowlanych

Wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski

O planowanych i już wprowadzonych reformach w rolnictwie przedstawiciele izb rolniczych z całej Polski będą rozmawiać dziś w Olsztynie z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniewem Babalskim, który był gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn.

Przyjedzie duża część osób z izb rolniczych z całej Polski. Poprosili o to spotkanie, bo chcą poruszyć kilka wrażliwych tematów. Chcą usłyszeć na jakim etapie jest łączenie Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencja Rynku Rolnego i jakie zadania przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz jakie zadania zostaną przekazane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy chcą rozmawiać na temat ubezpieczeń i obrotu ziemią w Polsce w kontekście rocznicy uprowadzenia ustawy (14 kwietnia 2016 roku) o wstrzymaniu sprzedaży ziemi ze swoich zasobów.

1 września w życie wejdzie ustawa mówiąca o utworzeniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wiceminister Zbigniew Babalski podkreślił, że kalendarz tych zmian został ustalony.

Harmonogram został zrobiony. Powołałem pięć zespołów problemowych i one pracują. Spotykam się z nimi w cyklu tygodniowym (…) Oceniam, że zgodnie z harmonogramem realizujemy wszystkie działanie opisane w ustawach i ufam, że 1 września zacznie funkcjonować nowa instytucja o nazwie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Lwia część tych zadań to sprawy realizowane w tej chwili przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Część zadań przejdzie z Agencji Rynku Rolnego, część zadań płatniczych przejmie natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co przybliży rolnika do tej instytucji. W całej Polsce mamy 316 biur powiatowych, które od 1 września będą realizowały te zadania płatnicze.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski został pełnomocnikiem do spraw utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Odpowiedzialność jest ogromna. Najbardziej wrażliwy temat to kapitał ludzki. Jeszcze w tym tygodniu zostaną ustanowieni pełnomocnicy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, co nie oznacza, że od 1 września automatycznie będą dyrektorami oddziałów terenowych.

1 kwietnia weszły w życie nowe zasady ubezpieczeń upraw oraz zwierząt hodowlanych.

Zmiany te wynikają z postulatów rolników, żeby złagodzić niektóre warunki dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych oraz ubezpieczeń zwierząt hodowlanych. Kiedyś było to w pakiecie i nie wszyscy rolnicy chcieli korzystać z całego pakietu (…) Dzisiaj zdecydowanie łatwiej jest podejść do ubezpieczenia, bo można rozdzielać ryzyko, w tym suszę czy gradobicia. Myślę, że będzie to kolejna zachęta do tego aby rolnicy z tego skorzystali, a pieniędzy z pewnością wystarczy. 65 procent wkładu do ubezpieczenia będzie pochodziło z budżetu państwa. W tym roku na ubezpieczenia ministerstwo rolnictwa przeznaczy 918 milionów złotych. Mimo, że być może część rolników jest niezadowolona to zachęcam do korzystania z tej formy ubezpieczeń.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieś, rolnictwo, rolnik, agencja, Zbigniew Babalski
Nawet 3 mln zł mogą otrzymać przetwórcy na rozwój swojej działalności

Do 9 maja przetwórcy z sektora rolno-spożywczego mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na inwestycje związane z produkcją i handlem żywnością - poinformowała Agencja Restrukturyzacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV