Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Endler: Żyjemy w pięknym miejscu

Prof. Zbigniew Endler, zdjęcie ze zbiorów profesora.

Biolog, ekolog, prof. Zbigniew Endler był gościem programu Barbary Fedoniuk.

Znany popularyzator i miłośnik przyrody urodził się w Chodzieży, a wychował w Poznaniu, w mieszczańskim, artystycznym domu swojej cioci. Toteż mówi, że nie jest klasycznym poznaniakiem. Dom cioci zaszczepił w nim zamiłowanie do sztuki. Grał na skrzypcach, wygrywał konkursy oratorskie. Jednak studiował biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1964-69.

Wychowany w ultrakatolickim domu brał udział w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski. Polityczny egzamin przeszedł w  marcu 1968 roku. Przeżył pacyfikację demonstracji studentów przez oddziały milicji. Później nosił paczki kolegom do więzienia.

Mimo że ukończył z najlepszym wynikiem studia, nie mógł otrzymać asystentury, ale kierownik katedry polecił go prof. Polakowskiemu na ART w Kortowie i całą karierę naukową prof. Zbigniew Endler zrealizował w Olsztynie

Dzisiaj jest na rok przed emeryturą. Mówi, że rozumem jest związany z Warmią i Mazurami, które zachowały jeszcze naturalny świat przyrody. Natomiast sentyment ciągnie go do Poznania.

 

(as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Łabędź krzykliwy

Nieco mniejszy od popularnego łabędzia niemego, znanego z parków i dużych akwenów wodnych, ale zdecydowanie nie ustępujący mu urokiem. To gatunek, który stosunkowo niedawno do nas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV