Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbiory zbóż podstawowych niższe niż w ubiegłym roku

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami będą o ok. 14% mniejsze od ubiegłorocznych i wyniosą 24 mln ton – podał  we wstępnych szacunkach Główny Urząd Statystyczny.

GUS ocenił zbiory rzepaku i rzepiku na ponad 2,2 mln ton, tj. o około 16% mniej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,2 mln ton, tj. o blisko 8% mniej od roku poprzedniego.

Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln ton, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln ton, tj. o ponad 25% więcej od zbiorów 2017 r.

– podał urząd statystyczny.

Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej miały przede wszystkim bardzo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu, które przy niewielkich opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia gruntu i szybkiego dojrzewania zbóż oraz rzepaku i rzepiku, ograniczając jednocześnie ich potencjał produkcyjny. Do tego doszły lokalnie występujące w lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Dwie pierwsze dekady czerwca charakteryzowały się wyjątkowo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem, znacznie przekraczając normy wieloletnie, przy jednocześnie niskich w tym okresie opadach atmosferycznych.

Przyspieszone dojrzewanie zbóż ozimych i jarych w czerwcu przebiegało w warunkach znacznego przesuszenia gleby. Stan wielu upraw (szczególnie zbóż jarych), zwłaszcza na glebach słabszych, uległ w czerwcu pogorszeniu.

Żniwa (głównie jęczmienia ozimego) rozpoczęto już w trzeciej dekadzie czerwca. Zostały one jednak przerwane wskutek opadów deszczu. Dalszy przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na wielkość i jakość uzyskanych zbiorów

– podsumował GUS.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzepak, zboże, żniwa, GUS
W tym roku żniwa są przyśpieszone. Robert Nowacki: jak na warunki naszego województwa jest to ewenement

116 komisji gminnych wycenia szkody powstałe w wyniku suszy na warmińsko-mazurskich polach. Do tej pory rolnicy z naszego województwa złożyli ponad 12 tysięcy wniosków o odszkodowania....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV