Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbliża się święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej. „Są łącznikiem między administracją rządową a wojskiem”

Fot. D. Grzymska

Z tej okazji już dziś w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość, na której nie zabrakło wojewody Artura Chojeckiego.

Wojewoda, jako przedstawiciel rządu, chwalił sobie współpracę np. z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym. Jak przekonuje, Terenowe Organy Administracji Wojskowej to łącznik z wojskiem, gdy potrzebna jest pomoc w sytuacjach kryzysowych, np. klęsk żywiołowych.

00:00 / 00:00

Październikowa data uroczystości nawiązuje do tradycji 27 października 1918 roku, kiedy to ukazała się tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która powołała do życia Komendy Uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Jak mówi prof. Wiesław Łach, koordynator kierunku wojskoznawstwa na UWM, to dało możliwość marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu możliwość tworzenia wojska polskiego.

00:00 / 00:00

Pierwsze Święto TOAW w całych siłach zbrojnych obchodzone było w 2013 roku.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święto, Wiesław Łach, wojewoda Artur Chojecki
Oficjalne uroczystości Dnia Wojska Polskiego w Orzyszu

W Orzyszu odbyły się w niedzielę uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Ulicami Orzysza przemaszerowała wojskowa defilada. Był też pokaz musztry paradnej.  Kulminacyjnym punktem niedzielnych wydarzeń była inscenizacja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV