Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZBP: Płatności zbliżeniowe będą podniesione do 100 zł już za kilka dni

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Od kilku dni do kilku miesięcy zajmie proces podnoszenia pułapu płatności bez potrzeby wpisywania PIN-u. W efekcie 83 proc. transakcji płatniczych będzie dokonywanych tą drogą – poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich.

W niektórych bankach i systemach płatności podniesienie limitu płatności dzieje się już teraz, i zostanie uruchomione w przeciągu kilku dni, w innych zajmie kilka tygodni albo miesięcy, jednak wątpię, by to trwało gdziekolwiek dłużej, niż dwa miesiące

– powiedział Pietraszkiewicz.

Prezes ZBP zauważył, że wprowadzenie takich zmian wymaga porozumień zarówno na szczeblu wewnątrzkrajowym, jak i uzgodnień międzynarodowych. – Główne systemy płatniczo-rozliczeniowe mają charakter globalny, a podniesienie limitu płatności bezstykowych wymaga zmian i u operatorów tychże systemów, jak i w bankach – dodał.

Jednak sukcesywnie w kolejnych, dostępnych terminalach płatniczych w całej Polsce będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do kwoty 100 zł bez konieczności ich każdorazowej autoryzacji PIN-em

– zadeklarował.

Pietraszkiewicz przyznał, że podniesienie pułapu płatności z 50 zł na 100 zł rodzi pewne zagrożenie związane z bezpieczeństwem transakcji. – Jednak uznaliśmy, że rozmiary ewentualnych strat czy innych problemów będą i tak znacznie mniejsze, niż korzyści zdrowotne, wynikające z używania kart zbliżeniowych – stwierdził.

– Szacuje się, że podniesienie limitu bezstykowych operacji doprowadzi do tego, że 83 proc. transakcji płatniczych będzie dokonywanych tą drogą – powiedział prezes ZBP. Dodał, że pozwoli to na ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty lub innego urządzenia z terminalem płatniczym. Skróci to również czas niezbędny na realizację transakcji płatniczej i przebywanie w przestrzeni sklepowej czy usługowej.

Poprosiliśmy również uczestników rynku płatności za pośrednictwem terminala o zwiększenie liczby urządzeń w miejscach, gdzie następuje koncentracja płatności: sklepach, bazarkach, itd. W ciągu kwartału jesteśmy w stanie zainstalować 40-50 tys. sztuk tych urządzeń w ciągu kwartału. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców i przyjmujących płatności, by w imię bezpieczeństwa epidemicznego przeszli na taką formę rozliczeń, a odpowiedni sprzęt będzie im dostarczony.

Autor: P. Gozdowski (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, karta, zwiększenie, 100 zł
Banki wprowadzają „wakacje kredytowe”. Kto będzie mógł odroczyć spłatę pożyczki?

Wakacje kredytowe ze względu na zagrożenie koronawirusem. Banki zaczynają wprowadzać specjalne rozwiązania dla osób, które ze względu na epidemię mogą mieć problemy ze spłatą pożyczek. Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV