Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach

W Wydminach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięto pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym oraz tablicę ku czci ppor. Kazimierza Chmielowskiego. Fot. Samorząd Gminy Wydminy

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach na Mazurach. Ktoś zamalował czerwoną farbą dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna” umieszczoną na cokole. Zatrzymano już mężczyznę, który jest o to podejrzewany – poinformowała w poniedziałek policja.

Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia i przesłuchuje świadków. Pomnik został zniszczony w niedzielę. W poniedziałek zatrzymano 23-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o dokonanie tej dewastacji. Jak powiedziała st. asp. Iwona Chruścińska z komendy powiatowej policji w Giżycku, został on zatrzymany „do wyjaśnienia”, czyli maksymalnie na 48 godzin. Na razie nie przedstawiono mu zarzutu. Ustalamy jeszcze, czy jakieś inne osoby nie brały też udziału w tej dewastacji – stwierdziła.

Zdaniem wójta Wydmin Radosław Króla, dewastacja pomnika była „zwykłym chuligaństwem i straszliwą głupotą”. Jak mówił, mieszkańcy są oburzeni tym wandalizmem, bo od lat sami dbają o to miejsce. Zawsze jest posprzątane, zawsze pali się tam znicz i są składane kwiaty – dodał.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych stoi od kilku lat w centrum Wydmin. Jest nam nim umieszczona tablica upamiętniająca ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin” i żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy pod jego dowództwem na kilka godzin zajęli tę miejscowość 14 lutego 1946 r. Jak głosi napis na tablicy, tego dnia Wydminy były w Wolnej Polsce.

Chmielowski od 1942 roku walczył w AK na Wileńszczyźnie, został wtedy czterokrotnie ranny. Aresztowany przez NKWD uciekł z zesłania w Kałudze. Po powrocie do Polski, do sierpnia 1946 r. walczył w antykomunistycznym podziemiu. Rok po ujawnieniu został aresztowany i w 1950 r. skazany na śmierć i stracony. W 1995 r. sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał ten wyrok za nieważny. Miejsce pochówku Chmielowskiego pozostaje nieznane, jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Giżycku.

Rok 2016 r. został przez radę gminy Wydminy ogłoszony Rokiem Żołnierzy Wyklętych. Ma to związek z 70. rocznicą bitwy pod Gajrowskimi, do której doszło 16 lutego 1946 r. Była to największa na Mazurach bitwa polskiego podziemia niepodległościowego z sowieckim NKWD i innymi formacjami komunistycznego aparatu terroru. Szacuje się, że podczas tej walki zginęło 16-22 partyzantów, ale dokładnych strat nigdy nie ustalono. W 2014 r. szczątki dziewięciu poległych odnalazła na polu bitwy i ekshumowała Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zostali oni pochowani z wojskowym ceremoniałem w lutym ub. roku na cmentarzu w Orłowie, gdzie – jak zapowiedziały władze gminy – powstanie Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

 

(PAP/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poseł Iwona Arent podsumowała pierwszy rok rządów PiS

Dobry rok - takim określeniem posługują się rząd i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podsumowując swoją 12-miesięczną pracę. Posłanka Iwona Arent, na konferencji prasowej w Olsztynie, do...

Zamknij
RadioOlsztynTV