Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zgnilec amerykański znów zaatakował pszczoły

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Kolejny przypadek zakaźnej choroby pszczół w powiecie lidzbarskim. Zgnilca amerykańskiego wykryto w pasiece w pobliżu Henrykowa w gminie Orneta.

W związku z tym warmińsko-mazurski wojewoda wydał rozporządzenie, w którym uznał za obszar zagrożony tą chorobą część powiatów lidzbarskiego i braniewskiego. Od zachodu to obszar ograniczony miejscowościami Pakosze, Gieduty i Bażyny, od północy – Pełty, Pajtuny i Żugienie, od wschodu – Pełty, Lechowo, Mingajny, a od południa – drogami wojewódzkimi nr 509 i 513.

Zgodnie z rozporządzeniem, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, na tym obszarze nie wolno przenosić pszczelich rodzin, matek, czerwia i miodu oraz sprzętu i narzędzi używanych w pasiece. Nie wolno też organizować targów i wystaw pszczelarskich.

W lipcu zgnilca amerykańskiego wykryto w pasiekach w Augustynach koło Ornety. Choroba powoduje zakażenie czerwi . Łatwo się rozprzestrzenia i prowadzi do śmierci całych pszczelich rodzin.

 

 

(kan/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, ul, ule, Henrykowo
Pszczoły wciąż atakuje „zgnilec amerykański”

Pszczołom w regionie wciąż zagraża "zgnilec amerykański". Badania potwierdziły obecność choroby w kolejnej pasiece w Augustynach koło Ornety. Już tydzień temu informowaliśmy o zakażonych rodzinach. Wówczas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV