Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zjazd delegatów PZŁ w Olsztynie. Myśliwi dyskutowali o zakazie polowań z udziałem dzieci

Fot. Kinga Grabowska

Wybrali delegatów na zjazd krajowy i omówili sprawy bieżące. W Olsztynie odbył się 24. zjazd delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z Warmii i Mazur.

Jednym z głównych tematów był zakaz polowań z udziałem dzieci. W marcu tego roku sejm przyjął nowelizację prawa łowieckiego i zezwolił na udział w polowaniach jedynie osobom pełnoletnim. Temat ma być poruszony na krajowym zjeździe PZŁ.

– Nie wszyscy myśliwi się z tym zgadzają – mówi łowczy okręgowy w Olsztynie Romuald Amborski. – Daję swój przykład: wychowałem się w lesie, jestem synem leśnika i brałem udział w polowaniach, jak tylko zacząłem chodzić. Mamie musiałem zabić kurę na rosół, żeby był obiad w niedzielę.

Inna ważna kwestia to odstrzał dzików w związku z zagrożeniem ASF w naszym regionie. Ten ma zastąpić wcześniejsze plany ustawienia muru na wschodniej granicy, który miał blokować przechodzenie zarażonej zwierzyny. Łowczy Amborski mówi, że myśliwi rozumieją ten problem.

Jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, dla gospodarki. Nie chciałbym być w skórze rolnika, który ma tysiąc świń czy więcej. Nagle trzeba mu wszystko wybić, żeby ograniczyć nosicielstwo. Myśliwi redukują tego dzika. Rozmawiałem z kolegami, którzy już od 3 lat walczą z ASF na południu Polski. Powiedzieli tak – jeśli tych dzików nie wybijecie, to je pozbieracie w worki.

Z zaplanowanych na ten rok odstrzałów dzików, 80 procent już zostało wykonane.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. Kinga Grabowska

Fot. Kinga Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w myśliwi, ASF, odstrzał dzików, Polski Związek Łowiecki
W okolicach Szczytna wypuszczą ponad 0,5 tysiąca kuropatw

Na terenie powiatu szczycieńskiego zostanie wypuszczonych ponad pół tysiąca kuropatw. W sumie od 2013 roku, czyli od czasu rozpoczęcia programu odnowy populacji kuropatw w okolicach Szczytna,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV