Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Złote Lwy dla „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego. Zdjęcia do filmu nagrywano na Warmii

Kadr z filmy „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego

 Film „Cicha noc” o  rodzinnej wigilii na warmińskiej wsi zdobył Grand Prix 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Obraz jest kameralną opowieścią o rodzinie z prowincji, która zmaga się problemami, związanymi między innymi z emigracją. Wszystkie zdjęcia powstawały na Warmii: we wsi Pęglity i Sząbruku, niedaleko Gietrzwałdu.

Reżyser Piotr Domalewski z niedowierzaniem przyjmował nagrodę.

00:00 / 00:00

Członek jury Konkursu Głównego reżyser Paweł Pawlikowski podkreśla, że film wywołał dużo emocji i wzruszeń wśród jurorów. – To film o czymś ważnym. Został zrobiony z miłością. Rzadko widzi się Polskę B z pokazaną z takimi niuansami i wrażliwością – podsumował

00:00 / 00:00

Głównego bohatera w filmie gra Dawid Ogrodnik, który podczas festiwalu odebrał nagrodę za główną rolę męską. Ogólnopolska premiera „Cichej Nocy” odbędzie się 24 listopada. Prapremierę zaplanowano kilka dni wcześniej w Olsztynie.

Cicha noc” to wyprawa do „Polski B”. Piotr Domalewski opowiada o emigracji, pokazując ją jako polskie fatum. Film opowiada o pracującym w Holandii Adamie (Dawid Ogrodnik), który niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. Jego celem nie jest jednak tylko zjedzenie kolacji z najbliższymi. Filmowa rzeczywistość to obraz prowincji borykającej się z wiecznym niedostatkiem, niezmiennym brakiem perspektyw. Stała jest dla nich także emigracja – doświadczył jej ojciec Adama, jego brat, doświadcza jej i on sam.

Srebrne Lwy otrzymał film Joanny Kos-Krauze i zmarłego 3 lata temu Krzysztofa Krauze. „Ptaki śpiewają w Kigali” to opowieść o traumie, jaką było ludobójstwo w Rwandzie i procesie wychodzenia z niej.

 

Autor: KKantor/IAR/BGajlewska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, festiwal, cicha noc, Piotr Domalewski
Elbląski Światowid najlepszym kinem w Polsce

   Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał swoje nagrody podczas  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Placówka z Elbląga zwyciężyła w kategorii „Kina”. W Światowidzie prezentowane są...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV