Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Albert Uderzo – współtwórca komiksów o Asteriksie

Fot. polskieradio.pl

Zmarł Albert Uderzo, słynny francuski rysownik włoskiego pochodzenia, współtwórca serii komiksów o Asteriksie – poinformowała jego rodzina i osoby z najbliższego otoczenia. Rysownik zmarł we wtorek w swoim domu w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Miał 92 lata.

Albert Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony

– poinformował agencję AFP zięć zmarłego Bernard de Choisy.

Śmierć rysownika potwierdzili prezes Instytutu Rene Goscinny’ego, Aymar du Chatenet, i jego były wydawca Dargaud.

Asterix, sympatyczny Gal z sumiastymi wąsami, wraz ze swoim towarzyszem Obeliksem i innymi kompanami pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego „Pilote” w październiku 1959 r. Scenariusz komiksu pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o „Mikołajku” i „Lucky Luke’u”, a rysunkami zajmował się Uderzo. Ich współpraca trwała prawie 20 lat; po śmierci Goscinny’ego w 1977 r. Uderzo samodzielnie kontynuował pracę nad cyklem.

W 2011 r. Uderzo, który przez ponad 30 lat był jednocześnie autorem rysunków i scenarzystą przygód o Asteriksie, postanowił zakończyć pracę nad tym projektem. „Ojciec” Asteriksa przekazał wówczas pałeczkę młodszemu pokoleniu twórców: Yves’owi Ferriemu, znanemu autorowi satyrycznego komiksu „De Gaulle na plaży”, w którym ośmielił się przedstawić narodowego idola Francuzów w szortach i japonkach, oraz swoim współpracownikom braciom Fredericowi i Thierry’emu Mebarki. Rysownicy pozostali wierni stylowi i kresce artysty – pisze AFP.

Od momentu powstania na świecie sprzedano 380 milionów egzemplarzy albumów o Asteriksie w 111 językach. Postaci z komiksu zostały wykorzystane w filmach fabularnych, kreskówkach, parkach rozrywki, zabawkach czy grach wideo.

 

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Albert Uderzo, asteriks
Śmiertelne potrącenie w Ełku. Nie żyje 33-letni mężczyzna

Do tragicznego potrącenia doszło na ulicy Grajewskiej w ciągu drogi krajowej nr 65. 33-latek zginął na miejscu. Z tego powodu droga była zablokowana przez kilka godzin. Policjanci zorganizowali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV