Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk

Fot. diecezja.elblag.pl

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia zmarł ks. inf. Mieczysław Józefczyk – wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Elblągu.

Miał 91 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, Honorowym Obywatelem Elbląga i członkiem „Solidarności”.

Urodził się 15 maja 1928 roku w Woli Miechowej k. Komańczy w Bieszczadach. Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski pozostał żołnierzem zbrojnego podziemia. Ukrywał się. od grudnia 1945 do marca 1947 r. do ogłoszenia amnestii.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. Posługę rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu, następnie był proboszczem w Dubeninkach, Wieliczkach i Węgorzewie. Od 1968 do 2005 roku pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu.

W 1978 r. ks. Józefczyk uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu socjologii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1987-1992 był wikariuszem biskupim ówczesnej diecezji warmińskiej na terenie województwa elbląskiego, a w latach 1992-2005 – wikariuszem generalnym i jednym z organizatorów nowo powstałej diecezji elbląskiej.

 

Redakcja: K. Ośko za diecezja.elblag.pl

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poświąteczne sparingi Indykpolu z reprezentacją Tunezji

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn jeszcze przed końcem roku, rozegrają trzy sparingi. Rywalem Zielonej Armii będzie reprezentacja Tunezji, a mecze zaplanowano w Iławie, Olsztynie i Biskupcu. Akademicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV