Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł ksiądz mitrat Aleksander Szełomow, wieloletni proboszcz olsztyńskiej parafii prawosławnej

W nocy z soboty na niedzielę zmarł wieloletni proboszcz olsztyńskiej parafii prawosławnej ksiądz mitrat Aleksander Szełomow.

Po przyjęciu święceń kapłańskich został proboszczem parafii prawosławnej Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie koło Rucianego-Nidy. W 1982 roku objął stanowisko proboszcza parafii Opieki Matki Bożej w Olsztynie oraz dziekana dekanatu olsztyńskiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Był nim do 2017 roku, kiedy – z uwagi na stan zdrowia – poprosił o zwolnienie z funkcji. W latach 1994- 2009 ksiądz Aleksander Szełomow był prawosławnym dziekanem Marynarki Wojennej. W stan spoczynku odszedł w stopniu komandora.

W 2010 roku został dziekanem środowiska kombatantów, byłych więźniów politycznych, byłych żołnierzy zawodowych oraz oficerów rezerwy Wojska Polskiego. Ksiądz mitrat Aleksander Szełomow był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za współpracę ze Związkiem Sybiraków został wyróżniony medalem Pro Memoria.

Fot. K. Kaszubski

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, kościół prawosławny
Nie żyje wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie. Informację potwierdzała rodzina. Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV