Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł operator filmowy Jerzy Wójcik, współtwórca polskiej szkoły filmowej

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie – poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat.

Jerzy Wójcik był autorem zdjęć do najważniejszych filmów polskich z lat 50. i 60. XX w. Jako operator współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem.

Karierę zawodową rozpoczął w 1956 r. na planie filmu „Kanał” w reż. Andrzeja Wajdy i „Koniec nocy” (reż. zbiorowa), na którym pracował jako operator kamery pod kierunkiem Jerzego Lipmana. Zadebiutował jako samodzielny operator w 1957 r. przy realizacji „Eroiki” w reż. Andrzeja Munka.

Pracował przy realizacji takich filmów, jak „Popiół i diament” w reż. Andrzeja Wajdy, „Faraon”, „Matka Joanna od Aniołów” (oba w reż. Jerzego Kawalerowicza), „Westerplatte” w reż. Stanisława Różewicza czy  „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana.

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie – poinformował w czwartek jego syn Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy miał miał 88 lat.

Był profesorem zwyczajnym sztuki filmowej i wieloletnim wykładowcą łódzkiej Filmówki. W 1999 r. wspólnie z Andrzejem Mularczykiem napisał scenariusz i wyreżyserował film „Wrota Europy”.

Był laureatem ważnych polskich nagród za twórczość filmową, m.in. Orła za osiągnięcia życia (2009), Platynowych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni (2012), Nagrody Specjalnej PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej (2013), Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018). W 2018 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa łódzkiej PWSFTviT.

W 2006 r. opublikował książkę „Labirynt światła”.

 

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć
Śmiertelny wypadek w Lemanach w powiecie szczycieńskim. Samochód osobowy potrącił pieszego

Na drodze krajowej nr 58 w Lemanach (pow. szczycieński, woj. warmińsko-mazurskie) zginął pieszy potrącony przez samochód osobowy. Wypadek wydarzył się na odcinku dk 58 Szczytno –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV