Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Peter Mayhew, aktor znany z „Gwiezdnych wojen”

Zmarł znany z roli Chewbaki – Peter Mayhew. FOT: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

W wieku 74 lat zmarł w USA brytyjski aktor Peter Mayhew, znany przede wszystkim z roli Chewbaki w filmowej sadze „Gwiezdne wojny” – poinformowała w czwartek rodzina aktora.

Aktor zmarł 30 kwietnia w swym domu w Teksasie, w otoczeniu najbliższych. Rodzina nie podała, co było przyczyną jego śmierci. Poinformowała natomiast, że przyjaciele i krewni uczczą jego pamięć 29 czerwca, a wielbiciele aktora – w grudniu w Los Angeles.

Peter Mayhew urodził się 19 maja 1944 roku w Londynie, gdzie też dorastał. Zanim został aktorem pracował w londyńskim szpitalu jako sanitariusz.

W 1977 roku reżyser George Lucas wybrał go do roli Chewbaki – wojownika Wookiee i najlepszego przyjaciela Hana Solo – w „Gwiezdnych wojnach”, m.in. ze względu na imponujący wzrost – aktor miał 221 cm. W sumie Mayhew wystąpił w pięciu częściach tej kultowej sagi filmowej.

W 2005 roku Peter Mayhew przyjął obywatelstwo USA.

 

 

Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gwiezdne Wojny, Peter Mayhew
Powrót Gwiezdnych Wojen

Mikołaj postanowił podarować mi na Gwiazdkę zestaw klasycznych filmów z cyklu Gwiezdne Wojny, czyli epizody: IV,V,VI. Mikołaj jak zwykle miał rację, byłem zachwycony prezentem, ale Mikołaj(owa)...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV