Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Tadeusz Milewski – aktywny działacz na rzecz osób niepełnosprawnych

Fot. Facebook/Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

W wieku 81 lat zmarł Tadeusz Milewski – wieloletni dyrektor Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie i prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Był gorącym orędownikiem idei odbudowy Stadionu Leśnego, gdzie startował w biegach długodystansowych. Był lekkoatletycznym reprezentantem Polski, a po częściowej utracie wzroku – paraolimpijczykiem. W 1976 roku, w Toronto, zdobył brązowy medal w rzucie dyskiem. Jak mówił w wielu wywiadach udzielonych Radiu Olsztyn, niepełnosprawność – zarówno w sporcie, jak i życiu codziennym – powinna być dostrzegania, ale – jak zaznaczał – osoby niepełnosprawne nie potrzebują litości i chcą normalnie funkcjonować w społeczeństwie:

Staramy się pokazać, że osoba niepełnosprawna – czy to na wózku, czy niewidoma potrafi świetnie pracować, czy mieć doskonałe wyniki sportowe w swoich konkurencjach. Oczywiście zawsze ta droga jest inna niż osoby pełnosprawnej, z wybojami. Ale i osoby pełnosprawne często w życiu mają trudne drogi i też muszą je pokonać. Nie chcemy, żeby ktoś się nad nami litował. Chcemy po prostu współpracować, współżyć ze społeczeństwem.

00:00 / 00:00

Tadeusz Milewski w 1994 roku założył Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, któremu przewodniczył. Bardzo aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych, był m.in. inicjatorem i realizatorem budowy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Niewidomych w Olsztynie przy ul. Paukszty.

Tadeusz Milewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Autor: M. Świniarski / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Komu przeszkadzają sygnalizatory dźwiękowe na przejściach dla pieszych w Olsztynie?

Od jakiegoś czasu milczy część skrzyżowań, na których osoby niewidome mogły korzystać z akustycznych sygnałów informujących o tym, że jest dla nich zielone światło. Alarmuje o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV