Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Zmiany w instytucjach nadzorujących bezpieczeństwo żywności. Czego dotyczą?

Kontrolą żywności  zajmuje się w kraju kilka wyspecjalizowanych instytucji, wśród nich  Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Handlowa, czy Inspekcja Sanitarna. W Olsztynie uruchomiono 
projekt, skierowany do pracowników tych firm,  który ma podwyższyć jakość  nadzoru nad bezpieczeństwem żywności.

Projekt ma podnieść jakość zarządzania w Urzędach Bezpieczeństwa Żywności. Przewidujemy szereg szkoleń i warsztatów – mówi Irena Jackiewicz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd zamierza powołać Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności.

Te zmiany są nieuniknione, podobnie jak nieuniknione jest planowanie połączenia instytucji nadzorujących żywność – mówi Marek Jefremienko z firmy doradzającej administracji publicznej. – Łączą się w tej chwili na świecie największe instytucje. Ta koncentracja musi znaleźć odpowiedź w Polsce. Pięć patyków jest trudniej złamać niż jeden. To tylko o to chodzi. 

Zmiany w instytucjach nadzorujących bezpieczeństwo żywności rodzą też obawy samych urzędników – mówi Emilia Wojciechowska z Inspektoratu Weterynarii: – W moim dziale planowana jest zmiana struktury. Ma zejść ze szczebla wojewódzkiego na powiatowy, gdzie w ogóle tych struktur nie ma. Całkowicie od nowa wszystko. Na razie jest to wielki znak zapytania.

Projekt przygotowany w kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie realizowany we wszystkich województwach w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Trwają także prace nad projektem ustawy, w myśl której wszystkie instytucje obszaru bezpieczeństwa żywności mają być połączone w jedną inspekcję państwową.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność
Jedzenie pod lupą. W „Bliższych Spotkaniach” wszystko o GMO i modyfikowanej żywności

GMO, czyli genetycznie modyfikowane organizmy, których DNA zmieniono za pomocą  inżynierii genetycznej. Dorota Grzymska szukała odpowiedzi na pytania: Czy jest się czego obawiać? Czy w Polsce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV