Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w kodeksie wyborczym, marsz niepodległości i bezrobocie na Warmii i Mazurach. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Od lewej siedzą: Izabela Smolińska-Letza (Nowoczesna), Dariusz Rudnik (PiS), Marek Lewiński, Jarosław Słoma (PO), Maja Antosik (PSL), Henryk Falkowski (Kukiz’15)

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

Maja Antosik – Polskie Stronnictwo Ludowe
Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
Henryk Falkowski – Kukiz’15
Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Zmiany w kodeksie wyborczym

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację okręgów jednomandatowych oraz ustalenie granic nowych okręgów wyborczych. Taką możliwość stwarza projekt noweli zasad organizacji wyborów przez wprowadzenie na szczebel powiatowy komisarzy wyborczych. Granice okręgów wyznaczy komisarz wojewódzki na wniosek komisarza powiatowego. Od jego rozstrzygnięcia będzie można się odwołać do Państwowej Komisji Wyborczej. Chodzi też o ograniczenie kadencyjności do maksymalnie dwóch. Można będzie np. kandydować do rady gminy czy powiatu, nie mieszkając na ich terenie.

Przy wyborach pracować będą dwie komisje: jedna ma czuwać nad procesem głosowania, druga policzy głosy. Głosowanie ma być rejestrowane, podobnie jak posiedzenia rad gmin.

Marsz Niepodległości w Warszawie

Około 60 tysięcy osób wzięło udział w Marszu Niepodległości, który w sobotę 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy. Wielu uczestników marszu miało ze sobą polskie flagi, biało-czerwone opaski, widać było także flagę ukraińską oraz flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”. Widać było transparenty z twarzą Romana Dmowskiego, z napisami: „My chcemy Boga”, „Lwów i Wilno pamiętamy!”, z wizerunkiem Jezusa i apelem: „Króluj nam Chryste”.

Skandowano hasła: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „Bóg, honor i ojczyzna”, , „Naszą drogą nacjonalizm”, „Precz z lewactwem”, „Polska katolicka, nie laicka”, . W trakcie marszu uczestnicy odpalali świece dymne, race i petardy. Elektryzowały transparenty z hasłami takimi jak: „Europa będzie biała albo bezludna”, „Biała Europa braterskich narodów”.

Bezrobocie na Warmii i Mazurach

Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach w październiku wciąż najwyższa w Polsce i wynosi 11,6 procent – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu do września spadła o 0,3 procent. Pod koniec października w Polsce było milion 70 tysięcy bezrobotnych.

Od końca września liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 46 tysięcy a od września ubiegłego roku o prawie o 237 tysięcy. Szefowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej liczy, że w przyszłym roku liczba osób bez pracy spadnie poniżej miliona.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Od lewej siedzą: Izabela Smolińska-Letza (Nowoczesna), Dariusz Rudnik (PiS), Marek Lewiński, Jarosław Słoma (PO), Maja Antosik (PSL), Henryk Falkowski (Kukiz’15)

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, debata, publicystyka, kodeks wyborczy
Pod koniec roku na Warmii i Mazurach bez pracy będzie 60 tysięcy osób

 Spadek bezrobocia  jest obserwowany od dłuższego czasu. Duży wpływ miały na to przedłużające się prace sezonowe oraz odejście z rynku pracy  grupy osób, które nabyły prawo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV