Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Sprawdź mapę i stawki

fot. Przemysław Getka

Od dzisiaj wyższe stawki za postój w olsztyńskiej Strefie Płatnego Parkowania. Zmieni się również organizacja strefy i godziny, w których parkowanie jest płatne.

Chcemy skłonić kierowców do krótszego parkowania w centrum miasta – wyjaśnia Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Nie może być tak, że osoba chcąca załatwić formalności w urzędzie czy u lekarza, musi krążyć przez dłuższy czas w poszukiwaniu miejsca. Olsztyn chcąc wymusić na kierowcach, by pozostawiali w prawdzie pojazdy, ale na krótszy okres czasu podnosi opłaty. Olsztyn także od lat stawia na rozwój komunikacji miejskiej.

00:00 / 00:00

Przykładowo – za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy o 50 groszy więcej, a więc 3 złote. Abonament miesięczny, którego cena wynosiła 100 zł, teraz będzie o 50 zł wyższa – dodaje Michał Koronowski.

00:00 / 00:00

Dotychczas opłaty obowiązywały od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-16, a w piątki w godz. 8-15. Teraz parkowanie w strefie będzie płatne we wszystkie dni robocze w godz. 8-17. Sprawdź szczegółowy wykaz opłat TUTAJ

W lipcu – kolejna podwyżka stawek za parkowanie, która nie obejmie jednak kierowców mających Olsztyńską Kartę Miejską (potwierdza ona płacenie podatku dochodowego w Olsztynie).

Tę część miejskiej uchwały uchylił w grudniu 2019 roku wojewoda warmińsko-mazurski, który powołał się m.in. na zapisy Konstytucji o równości traktowania obywateli. Uznał on, że radni naruszyli zasadę sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa, bo wprowadzili bez należytego uzasadnienia zróżnicowanie kierowców przez uprzywilejowanie pozycji mieszkańców Olsztyna. Olsztyńska rada miasta postanowiła, że skieruje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na rozstrzygnięcie wojewody.

 

Autor: M. Kwiatkowska/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w parkowanie
Olsztyńscy radni zdecydowali o skierowaniu skargi do sądu. Chodzi o strefy płatnego parkowania

Olsztyńska Rada Miasta wchodzi w sądowy spór z wojewodą warmińsko-mazurskim. Sprawa dotyczy strefy płatnego parkowania. Od lutego rosną stawki w strefie. W lipcu pojawi się kolejna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV