Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w ustawie o zwalczaniu ASF. Nowelizacja ułatwi sprzedaż mięsa wieprzowego

ASF

Rządowy projekt nowelizacji specjalnej ustawy o zwalczaniu skutków ASF został skierowany do drugiego czytania w Sejmie. Podczas sejmowej komisji rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie noweli. Za dalszymi pracami nad zmianami w ustawie opowiedziało się 21 posłów, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nowela ma ułatwić sprzedaż mięsa wieprzowego z obszarów Polski, na których występuje wirus ASF, na potrzeby rezerw strategicznych.

Warunkiem jest to, by świnie były zdrowe i zbadane przez służby weterynaryjne. Obecna ustawa obejmuje przetworzone produkty mięsne, a teraz ten katalog ma być rozszerzony do mięsa – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski:

00:00 / 00:00

Dorota Niedziela z PO podczas posiedzenia komisji wyraziła wątpliwość, czy system badania i kontroli mięsa w stu procentach gwarantuje, że wirus ASF nie będzie się rozprzestrzeniał:

00:00 / 00:00

Projekt zmian w ustawie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników ze wschodniej Polski, w której wykrywano ogniska pomoru – mówi poseł Robert Telus, który w imieniu komisji będzie przedstawiał projekt na posiedzeniu Sejmu. Dodaje, że trzeba wyraźnie zaznaczyć, że mięso pochodzi z obszarów zagrożenia ASF, ale jest zdrowe:

00:00 / 00:00

Według obowiązującego teraz prawa bez trybu zamówienia publicznego zakłady mięsne mogły wprowadzać na rynek jedynie produkty, wytwarzane z mięsa wieprzowego, czyli na przykład konserwy. Nowa propozycja rządu zakłada, że zakłady mięsne będą mogły sprzedawać także samo mięso, ze zdrowych świń pochodzących z gospodarstw w strefie ASF, czyli na przykład schab czy żeberka. Drugie czytanie noweli projektu odbędzie się najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 12 września.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ministerstwo Rolnictwa, afrykański pomór świń, ASF, Rafał Romanowski, Dorota Niedziela
Marcin Kazimierczuk: „Afrykański pomór świń obejmuje coraz większy obszar Warmii i Mazur”

O pomocy w związku z afrykańskim pomorem świń i szacowaniu strat po suszy - mówił goszczący w Porannych pytaniach Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV