Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w zasadach budżetów obywatelskich. Dziś w Olsztynie ruszają konsultacje. Do wydania jest ponad 6 milionów złotych

Konsultacje społeczne w formie warsztatów. Tak ma wyglądać praca nad nowymi zasadami i trybem przeprowadzenia Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje ruszają po południu. Powstaną dwie grupy tematyczne. Pierwsza zajmie się ogólnymi zasadami OBO i głosowaniem na zgłoszone projekty. Druga określi rolę zespołów koordynującego i opiniującego oraz wymogi formalno-merytoryczne, jakie powinny spełniać wnioski mieszkańców.

Sześć edycji OBO wykazało szereg błędów. W ostatniej wygrał projekt, który od początku został źle zakwalifikowany. Chodzi o budowę drogi dojazdowej do działek na osiedlu Podleśna. Droga miała być zrealizowana z puli projektów osiedlowych, a służyć całemu miastu. Inwestycja po protestach ostatecznie nie będzie realizowana z pieniędzy OBO. Aby uniknąć m.in takich sytuacji sejm nałożył na samorządy obowiązek przygotowania odpowiednich uchwał dotyczących budżetu obywatelskiego. Dotychczas w Olsztynie zasady były regulowane zarządzeniem prezydenta miasta.

Do udziału w konsultacjach zachęca przewodnicząca zespołu koordynującego Olsztyński Budżet Obywatelski – radna Ewa Zakrzewska.

Zgodnie z ustawowymi wymogami zwiększa się też wysokość finansowania. Pula środków na 2020 rok to 6 milionów 400 tysięcy, czyli prawie o połowę więcej niż w ubiegłorocznej edycji. Konsultacje odbędą się w ratuszu. Początek o godzinie 17.

 

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, budżet obywatelski
Wypadek na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Piłsudskiego w Olsztynie. Utrudnienia w centrum miasta

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Piłsudskiego w Olsztynie. Dwie osoby zostały ranne. Jak informuje dyżurny miasta, mogą tam być jeszcze utrudnienia w ruchu,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV