Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmienia się system ratownictwa medycznego na Warmii i Mazurach. Co to oznacza dla pacjentów?

Fot. W. Chromy

Od 1 kwietnia będzie działało konsorcjum złożone z podmiotów publicznych. W jego skład wchodzą głównie szpitale powiatowe i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, która będzie liderem konsorcjum.

Co to zmieni? Czy zmiany odczują pacjenci?

W skład konsorcjum wchodzą 22 publiczne podmioty. Oznacza to, że ratownictwa nie będą już prowadzić prywatne firmy, a w regionie były wcześniej dwa takie przedsiębiorstwa. Wszystkie podmioty złożyły swoje oferty, które zostały rozstrzygnięte.

Dzięki temu od 1 kwietnia zespoły ratunkowe wyjadą do pacjentów, a sama zmiana oznacza wyłączenie, w nocy z 31 marca na 1 kwietnia, działającego obecnie systemu wspomagania dowodzenia państwowego ratownictwa medycznego. W ciągu kilkudziesięciu minut zostanie uruchomiony nowy system, na którym będą pracowały wszystkie podmioty ratownictwa.

Pacjenci tej zmiany nie powinni odczuć, bo jest to tylko reorganizacja systemu, która ma przynieść m.in. oszczędności. Pieniędzy na system ratownictwa ma być więcej. NFZ podpisał kontrakt z konsorcjum na 72 miliony złotych na 9 miesięcy. To wzrost finansowania ratownictwa medycznego w regionie o około 10 milionów złotych.

Na Warmii i Mazurach działa teraz 80 zespołów ratownictwa, w tym 5 sezonowych wodnych. Od 1 lipca powstanie nowy zespół w Braniewie.

Autor: A. Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
44-letni mężczyzna trzymał w garażu nielegalny towar o wartości prawie 340 tysięcy złotych

Mieszkaniec powiatu giżyckiego w garażu trzymał papierosy bez akcyzy, krajankę tytoniową i alkohol o szacunkowej wartości prawie 340 tys. zł. Nielegalne towary zabezpieczyli funkcjonariusze z Placówki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV