Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmieniły się przepisy regulujące pracę cudzoziemców w Polsce. Mówiono o tym w Kętrzynie

Straż graniczna sprawdza legalność zatrudnienia obcokrajowców

Pracują w handlu, usługach, gastronomi, hotelarstwie i budowlance. Obserwując rynek pracy – także na Warmii i Mazurach – łatwo jest zauważyć, że obcokrajowy są coraz chętniej zatrudniani przez przedsiębiorców. Pierwszego stycznia zmieniły się przepisy prawne regulujące przyjmowanie osób spoza kraju do pracy. W Kętrzynie zorganizowano konferencję na ten temat.

Jedną z ważniejszych zmian jest kwestia wydawania zezwoleń na pracę. Dotychczas odpowiedzialny był za to wojewoda, od stycznia te kwestie regulują starostwa i urzędy pracy.

Zmienia się długość pobytu cudzoziemca z 6 do 9 miesięcy, nie będą potrzebne zaświadczenia administracyjne a wystarczą oświadczenia, zmieniają się też kwestie wizowe

– mówi o zmianach mówi organizator spotkania – wicestarosta kętrzyński Michał Krasiński.

W spotkaniu udział wzięło ponad 30 przedsiębiorców. Pytali m.in. od kiedy liczyć czas pobytu cudzoziemca, o kwestie wizowe, dokumenty tożsamości. Były to dla nich bardzo ważne pytania, gdyż błędy kosztują.

W planach jest organizacja kolejnych spotkań na temat zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie organizują też indywidualne szkolenia dla pracodawców zainteresowanych tym tematem.

Autorka: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy
Zarabiali pieniądze na nielegalnym przerzucie cudzoziemców z Tadżykistanu. Przeszmuglowali ponad 120 osób

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Polakom i obywatelowi Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalnym przerzutem cudzoziemców z Tadżykistanu do Polski. Śledztwo prowadzili...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV