Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmysłowe Bliższe Spotkania. Agnieszka Lipczyńska i Krzysztof Kaszubski rozmawiali o zapachach i feromonach

Gospodarze Bliższych Spotkań rozmawiali o zmysłach i feromonach. Jednym ze zmysłów jest towarzyszący nam przez całe życie zapach.

Czym różni się woda toaletowa od perfum – wyjaśnia Danuta Fankulewska, która przez 25 lat prowadziła sieć perfumerii w Olsztynie.

Są perfumy, jest woda perfumowana, jest woda toaletowa i jest woda bezalkoholowa, którą można używać na całe ciało. Perfumy jest to największe skondensowanie koncentratu w danym opakowaniu. Są one najtrwalsze. Woda perfumowana też ma dużą zawartość koncentratu zapachowego i można ją stosować zarówno na dzień, jak i na wieczór. Woda toaletowa jest dopasowana na dzień, żeby nie zamęczać kogoś swoim zapachem np. w biurze, kinie. Jej trwałość zależy od zawartości koncentratu zapachowego.

Gdzie należy nakładać perfumy, aby ładnie wyeksponować ich zapach?

Perfumy nakłada się w takie miejsca, gdzie pulsuje najbardziej krew, czyli za uszami, w nadgarstkach po wewnętrznej stronie, na karku. Są punkty, gdzie to bardziej intensywniej i sympatyczniej pachnie. Natomiast wody perfumowane i wody toaletowe można nakładać w te same miejsca, ale można też otoczyć się tzw. obłokiem. Pryskamy w powietrze i wchodzimy w obłok. Można również pryskać ubrania, ale trzeba uważać, żeby nie odbarwić odzieży.

O zapachach mówił także profesor Waldemar Grzegorzewski – kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie,.

Węch jest podświadomy zmysłem, który cały czas jest. Śpimy, leżymy, odpoczywamy i cały czas jesteśmy narażeni na zapachy. Nie możemy unikać zapachów. Nosa nie zatkamy, bo cały czas musimy oddychać. Po pewnym czasie przyzwyczajamy się do zapachu i go nie czujemy.

Co to jest feromon?

Feromon jest to przekaźnik podniecenia. Z greckiego można powiedzieć, że feromon, czyli hormon przekazujący jakąś informację o stanie podniecenia, o stanie pobudzenia. Jest też definicja związana z substancjami uwalnianymi, czyli każda substancja, która jest uwalniana przez organizm i oddziaływająca przeważnie na ten sam gatunek. Feromon jest to taki niepowtarzalny, indywidualny znak. My nie czujemy siebie, ale inni odczuwają.

Czym jest piżmo, bardzo popularny składnik perfum i wód toaletowych?

Jest to też taka substancja lotna, która wydzielana jest z gruczołów między innymi piżmowca. Teraz w perfumach czy wodach jest to syntetyczny związek, bowiem taka ilość nie byłaby możliwa do uzyskania. Żeby uzyskać 1 miligram jakiejś substancji potrzeba ileś tysięcy gruczołów, a zapotrzebowanie jest duże. Czasami się uzyskuje w naturalny sposób, gdy nie ma możliwości zsyntetyzowania, bo czasami są to tak proste związki, ze się ich nie da uzyskać. W piżmie jest jeden z takich feromonów, który tak oddziałuje jakby był feromonem płciowym, atrakcyjności w jakiś sposób i dlatego to jest dodatek.

 

Posłuchaj rozmów z gośćmi Bliższych Spotkań

 

Redakcja: D.Kucharzewska/BSChromy

Więcej w zapach
Skąd się bierze zapach?

W perfumach często czujemy nuty, których nazwy są nam dobrze znane, natomiast nie wiemy, skąd one tak naprawdę się wzięły. Wiele z nich jest pochodzenia zwierzęcego,...

Zamknij
RadioOlsztynTV