Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znaleziono zaginioną tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza

Policja odnalazła marmurową tablicę upamiętniającą mazurskiego działacza Bogumiła Labusza, która przed kilku laty zniknęła ze ściany budynku dawnej szkoły w Labuszewie koło Biskupca.

– Wykonana z marmuru tablica została znaleziona w piwnicy należącej do 47-letniego mieszkańca tej miejscowości – poinformował oficer prasowy olsztyńskiej policji mł. asp. Rafał Prokopczyk.
Mężczyzna zeznał, że tablicę zdemontował ze ściany budynku i schował, nie mając wiedzy o jej wartości historycznej. Policja nie przesądza, czy zostaną mu przedstawione zarzuty.

Bogumił Labusz był znanym działaczem polskim w dawnych Prusach Wschodnich, współzałożycielem Mazurskiej Partii Ludowej. Z powodu swojej działalności był szykanowany przez władze pruskie.

Zmarł w marcu 1919 r. Został pochowany w Hozembarku, gdzie mieszkał. Na jego cześć nazwę tej miejscowości zmieniono w 1948 roku na Labuszewo.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zaginięcie, Rafał Prokopczyk, Bogumił Labusz, Mazurska Partia Ludowa, Labuszewo, marmurowa tablica
Poszukiwana 65-latka z Elbląga nie żyje

65-letnia mieszkanka Elbląga zaginęła przed tygodniem. Kobieta wyszła z domu przy ulicy Piotrkowskiej,  ostatni raz była widziana na cmentarzu Dębica. Dziś jej ciało znaleziono w Stagniewie....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV