Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy „jedynki” na listach Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentanych

Od lewej: prof. Wojciech Maksymowicz, Leonard Krasulski

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił „jedynki” na listach partii w wyborach parlamentarnych. On sam otwiera listę w okręgu warszawskim. 

W Elblągu (okręg wyborczy nr 34) listę otworzy poseł Leonard Krasulski, natomiast w Olsztynie (okręg wyborczy nr 35) związany z Porozumieniem Jarosława Gowina – Wojciech Maksymowicz.

Leonard Krasulski jest posłem Prawa i Sprawiedliwości od czterech kadencji i członkiem członek Prezydium Klubu Parlamentarnego PiS. W Sejmie zajmuje się obecnie pracą w Komisjach – Łączności z Polakami za granicą, Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Wojciech Maksymowicz jest neurochirurgiem, profesorem nauk medycznych. W latach 1997-99 był ministrem zdrowia i opieki społecznej. Później do 2007 roku pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, a następnie objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który współtworzył. Do niedawna był prorektorem UWM. W sierpniu zeszłego roku został doradcą wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Leonard Krasulski to bardzo doświadczony działacz polityczny – powiedział Jerzy Szmit  szef Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

00:00 / 00:00

Prawo i Sprawiedliwość stawia na wysokie zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych, ale do tego potrzebuje poszerzenia swojego elektoratu – tymi słowami skomentował Jerzy Szmit kandydaturę prof. Wojciecha Maksymowicza.

Liderów list kandydatów w 41 okręgach zaprezentował podczas sobotniej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. On sam będzie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach.

W okręgu podwarszawskim „jedynką” został szef MON Mariusz Błaszczak.

W Legnicy „jedynkę” ma wiceprezes ugrupowania Adam Lipiński. W Wałbrzychu liderem jest szef KPRM Michał Dworczyk, we Wrocławiu na czele znalazła się posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, a w Bydgoszczy – poseł Tomasz Latos.

W Toruniu na czele listy jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a w Lublinie wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew.

Listę PiS w Chełmie otwiera wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, a w Zielonej Górze – poseł Marek Ast.

W Łodzi „jedynką” został wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, a w Piotrkowie Trybunalskim – wiceprezes PiS, b. szef MON Antoni Macierewicz.

W Sieradzu „jedynkę” ma posłanka Joanna Lichocka, w Chrzanowie b. rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło – Rafał Bochenek. W Krakowie „jedynka” przypadła posłance Małgorzacie Wassermann, w Nowym Sączu – posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi. W Tarnowie z pierwszego miejsca wystartuje radna Anna Pieczarka.

W Płocku na pierwszym miejscu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, w Radomiu – szef gabinetu premiera Marek Suski, a w Siedlcach – minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W Opolu z pierwszego miejsca wystartuje wicewojewoda Violetta Porowska. W Krośnie – marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Liderem w Rzeszowie jest szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W Białymstoku „jedynką” został minister edukacji Dariusz Piontkowski, w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin, w Gdyni poseł Marcin Horała, a w Bielsko-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Liderem listy w Częstochowie został wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, w Gliwicach szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a Rybniku na czele listy jest b. europoseł Bolesław Piecha.

W Sosnowcu „jedynkę” ma posłanka Ewa Malik, w Kielcach szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro,

W Koninie lideruje wojewoda Zbigniew Hoffmann, w Pile – Krzysztof Czarnecki, w Poznaniu minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, w Koszalinie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, a w Szczecinie minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Autor: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Porozumienie w sprawie sprzedaży Stomilu podpisane!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dzisiaj (13 lipca) zostało podpisane porozumienie pomiędzy dotychczasowymi akcjonariuszami spółki Stomil S.A. a nowym inwestorem strategicznym. Dokument pozwoli na sprzedaż akcji spółki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV