Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy wartość rynkową bursztynu znajdującego się na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana. Fot. Ł. Sadlak

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Urząd Morski w Gdyni dementują informacje o złożach bursztynu, które mogłyby sfinansować przekop Mierzei Wiślanej. Z szacunków wynika, że  na terenie przewidzianym pod inwestycję znajduje się niespełna półtorej tony bursztynu, poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Badania wykazały, że są dwa złoża bursztynu. Złoże A – większe, ale z drobnymi kawałkami tego surowca i złoże B, gdzie kawałki są większe. W złożu A może być 900 kilogramów bursztynu a w złożu B – cenniejszym, 500 kilogramów. Minister przedstawił wyliczenia. – W obszarze, w którym kopiemy, znajduje się ok. 1 tona 400 kg bursztynu. Stosując szacunkowy przelicznik 1 tys. zł za kilogram, jest to 1 mln 400 tys. zł.

00:00 / 00:00

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski powiedział, że na granicy opłacalności jest wydobycie bursztynu jedynie ze złoża B – południowego. – Kalkulacje co do kosztów pozyskania wykazały, że 1 mln 400 tys. zł to kilkakrotnie mniej od kosztów pozyskania bursztynu z obu złóż.

00:00 / 00:00

Zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni do spraw technicznych Anna Stelmaszyk-Świerczyńska powiedziała, że ziemia, w której bursztyn się znajduje zostanie na razie tylko przesiana.

Prawo do eksploatacji złóż znajdujących się na terenie przyszłego kanału ma Urząd Morski w Gdyni. To on jest inwestorem przekopu.

Autor: IAR/S.Białek/PAP
Redakcja: Ł. Sadlak/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bursztyn, Mierzeja Wiślana, wartość
Jeszcze nie powstał, a już przyciąga turystów. Duże zainteresowanie budową kanału przez Mierzeję Wiślaną

Miejsce przekopu już ściąga rzesze zwiedzających. Jak podaje Urząd Morski w Gdyni wejście na teren przekopu nie jest już obwarowane zakazem. Jednak każdy, kto tam wchodzi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV