Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zniszczona karta, agitacja w lokalu. Są kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej w regionie

Fot. Przemek Getka

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej: w Giżycku kobieta wyniosła kartę do głosowania i ją zniszczyła, w Kętrzynie agitowano w lokalu wyborczym – poinformowała policja.

Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował PAP, że w niedzielę policja w regionie odnotowała kolejne naruszenia ciszy wyborczej i przestępstwa wyborcze. Do najpoważniejszego incydentu doszło w lokalu wyborczym w Giżycku, gdzie kobieta pobrała kartę do głosowania, wybiegła z nią z lokalu i podarła.

Naruszone tu zostały zarówno kodeks wyborczy, który mówi o tym, że nie można wynosić kart do głosowania, jak i kodeks karny, w którym jest paragraf dotyczący zniszczenia karty do głosowania

– powiedział Jackowski. Dodał, że na miejscu zdarzenia pracują policjanci. Kobiety, która wyniosła i zniszczyła kartę wyborczą na razie nie udało się zatrzymać.

Wyniesienie karty z lokalu zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia, zniszczenie karty podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Do incydentu doszło także w Kętrzynie, gdzie w lokalu wyborczym agitowano na rzecz jednego z kandydatów. W Olsztynie odnotowano dwa incydenty dotyczące niszczenia plakatów wyborczych.

Wcześniej w regionie odnotowano trzy inne incydenty dotyczące naruszenia ciszy wyborczej.

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cisza wyborcza, wybory prezydenckie, agitacja
Zniżka na usługi fryzjerskie i pieniądze w zamian za głosowanie. Łapownictwo wyborcze i łamanie ciszy na Warmii i Mazurach

W całym kraju trwa cisza wyborcza. Do tej pory na Warmii i Mazurach ośmiokrotnie złamano ciszę wyborczą, m.in. w Mikołajkach, Mrągowie, w Bartoszycach i koło Kętrzyna....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV