Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze Wyklęci pod Rząbcem

O bitwie pod Rząbcem opowiadał Wiesław Rydel. Fot. K. Grabowska

W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Tym razem uczestnicy wrócili do historii bitwy pod Rząbcem, do której doszło 8 września 1944 roku. To starcie żołnierzy brygady świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziałami Armii Ludowej i spadochroniarzami sowieckimi. Uczestnicy spotkania oprócz wysłuchania wykładu obejrzeli film.

Prowadzący spotkanie Wiesław Rydel podkreślał, że wiele z tych materiałów nigdy nie ujrzało światła dziennego. Jak mówił dokumenty często były niszczone przez komunistów lub przekłamywane. Walkę żołnierzy niepodległościowych traktowano natomiast jako sprzeciw wobec nowej władzy, co zdaniem Rydla jest nieporozumieniem.

Spotkanie było kolejną okazją by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, a także zapowiedzią zbliżających się w Olsztynie wydarzeń. Chodzi o odsłonięcie pomnika Narodowych Sił Zbrojnych na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Uroczystości zaplanowano na niedzielę 26 lutego.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

(gra/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, bitwa, żołnierze wyklęci, żołnierze, Rząbec, Narodowe Siły Zbrojne
W Rozogach uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Położone niedaleko Szczytna Rozogi wspominają żołnierzy podziemia niepodległościowego. W tej niewielkiej miejscowości na południu województwa obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Żołnierze Niezłomni to bohaterowie, którzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV