Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żubry z Puszczy Boreckiej na Mazurach schodzą się w stado

Żubry w Puszczy Boreckiej

Żubry z Puszczy Boreckiej na Mazurach powoli zbierają się na zimę w jedno stado. Osiemdziesiąt zwierząt już się zgromadziło w jednym stadzie, ok. dwadzieścia-trzydzieści chodzi jeszcze po lesie samotnie lub w małych grupach. Wkrótce leśnicy zaczną te zwierzęta dokarmiać.

Stado żubrów żyje w Puszczy Boreckiej od lat 50. XX wieku. Przez wiele lat odstrzał zwierząt w tym stadzie był sprzedawany komercyjnie myśliwym z całego świata. Po fali protestów zrezygnowano z tej praktyki i konieczne odstrzały eliminacyjne prowadzą sami leśnicy.

Opinie ekspertów wskazują, że Puszcza Borecka jest w stanie wyżywić około stu żubrów. Gdy zwierząt jest więcej, mogą one wchodzić w szkodę rolnikom. Szacunki leśników mówią, że w Puszczy Boreckiej może być około stu dwudziestu żubrów.

Żubry podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Z tego powodu zgoda na odstrzał tych zwierząt jest wydawana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

 

Autor: J. Golon/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Puszcza Borecka
W Puszczy Boreckiej na świat przyszły rybołowy. To rzadki gatunek zagrożony wyginięciem

Niezwykłe narodziny w Puszczy Boreckiej. W nadleśnictwie Czerwony Dwór na świat przyszły młode rybołowy. Świadkami narodzin w Puszczy Boreckiej byli pracownicy nadleśnictwa. Wszystko za sprawą kamer...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV