Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS czy OFE? Do północy możemy decydować o naszych składkach

Do północy można decydować, czy całość składki emerytalnej pozostanie w ZUS, czy część przekażemy do OFE

Dziś (31 lipca) ostatni dzień tak zwanego „okna transferowego”. Do północy ubezpieczeni mogą decydować, czy całość składki emerytalnej ma być przesyłana do ZUS, czy też część przekazywać do OFE.

Wysokość składki emerytalnej to 19,52 procent wynagrodzenia. Jeśli ubezpieczony podejmie decyzję o przekazywaniu części składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych wówczas 12,22 procent trafi na konto ZUS, 4,38 procent na subkonto ZUS, a 2,92 procent na rachunek w OFE.

Jeżeli nie będziemy zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym w 2014 roku, to nie musimy składać żadnych deklaracji. Jeżeli jednak decyzję, a tym samym miejsce przeznaczenia składki chcemy zmienić, to należy wypełnić specjalne oświadczenie. Formularz do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej zus.pl.

Oświadczenia o tym, czy składki mają być przekazywane tylko do ZUS czy też i do ZUS i do OFE nie mogą składać osoby, którym do emerytury brakuje mniej niż 10 lat. W przypadku tych osób ZUS, w ramach tzw. „suwaka bezpieczeństwa” zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Okno transferowe otwarte zostało w tym roku 1 kwietnia. Zamknięte zostanie dziś o północy. Kolejna możliwość przekazania części składki emerytalnej dopiero za 4 lata.

ZUS czy OFE? Tegoroczne okno transferowe zostanie zamknięte w niedzielę 31 lipca

 

(bsc/iar)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
ZUS czy OFE? Coraz mniej czasu na podjęcie decyzji

Tegoroczne okno transferowe zostanie zamknięte w niedzielę 31 lipca. Kolejna możliwość przekazania części składki emerytalnej dopiero za 4 lata. Decyzja, jaką możemy podjąć do końca tego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV