Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS czy OFE? Oto jest pytanie!

Każdy z nas marzy o godnej i pogodnej emeryturze

Emerytura marzeń! Ale skąd wziąć na to pieniądze? Od 1 kwietnia niemal 14 milionów Polaków może zdecydować, gdzie chcą odkładać na emeryturę – czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE.

Jeśli wybierzemy ZUS, to o swojej decyzji nie musimy nikogo informować. Wybór drugiego wariantu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. 1 kwietnia 2014 r. otworzyło się tzw. okienko transferowe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych, od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni mogą decydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Mieszkańców Olsztyna pytaliśmy o to gdzie chcą odkładać na emeryturę.

Posłuchaj sondy Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

W przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Otwarte Fundusze Emerytalne

O tym co lepsze ZUS czy OFE rozmawiali goście Radia Olsztyn: prof. Andrzej Buszko i dr Tomasz Kutryb z katedry finansów i bankowości wydziału nauk ekonomicznych UWM.

Posłuchaj rozmowy Sławomira Ostrowskiego

00:00 / 00:00

Jeśli chcemy, by część naszej składki emerytalnej trafiała również do OFE, wówczas musimy wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych ministerstw pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

Istnieje też możliwość przesłania oświadczenia drogą elektroniczną. Ubezpieczony, który chciałby zdecydować się na taki wariant, musi zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Okienko transferowe to też okazja, by zmienić fundusz, w którym odkładane są składki. Wystarczy, że poinformujemy o tym w oświadczeniu o przekazywaniu składki do OFE, wpisując nazwę wybranego funduszu. Aby sprawdzić, który z funduszy obecnie inwestuje nasze środki, wystarczy udać się do jednego z oddziałów ZUS, bądź zarejestrować na stronie www.pue.zus.pl.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 milionów złotych. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez 3 lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE – z 0,8 do 0,4 proc. (PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
ZUS czy OFE? – Odpowiedzi poszukamy w Porannym programie – środa, po godz. 7.00

Emerytura marzeń. Nie chcemy sugerować co powinni Państwo robić po zakończeniu pracy. Zastanowimy się jednak skąd wziąć na to pieniądze. W porannym Programie Radia Olsztyn wielki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV