Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS: osoby, które chcą złożyć wniosek o emeryturę w czerwcu, nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek

ZUS w Olsztynie Fot. P.Getka

Osoby, które chcą złożyć wniosek o emeryturę w czerwcu nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek, zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0, ZUS wyliczy emeryturę tak samo, jak tę wnioskowaną w maju. Jak informuje regionalny rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, Anna Ilukiewicz, z uwagi na epidemię koronawirusa, w Tarczy Antykryzysowej 3.0., przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju.

A to oznacza, że wysokość świadczenia będzie wyższa, niż byłaby, gdyby nie zostały wprowadzone rozwiązania z Tarczy. Jeżeli w czerwcu zostanie też rozwiązany stosunek pracy, ZUS wypłaci za czerwiec świadczenie, które nie przysługiwałoby, gdyby wnioskujący wystąpił o prawo do emerytury od lipca – dodaje Anna Ilukiewicz.

Wniosek o emeryturę należy złożyć do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Wcześniej można skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość świadczenia albo skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego w placówce ZUS-u.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednocześnie, że im później przejdziemy na emeryturę, tym będzie ona wyższa.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
Więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy finansowej. Kto może uzyskać zwolnienie ze składek ZUS?

Zmieniły się kryteria zwolnień z opłacania składek ZUS. Wprowadza je nowa odsłona tarczy antykryzysowej. Dzięki temu rozwiązaniu, więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy - informuje Anna Ilukiewicz,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV