Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie. W ubiegłym roku chorobę symulowało ponad tysiąc osób

ZUS prześwietla nasze zwolnienia lekarskie

W ubiegłym roku w Olsztynie i Elblągu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrole zwolnień lekarskich. Prawo do zasiłku chorobowego straciło łącznie 1076 osób.

ZUS sprawdzał czy chorzy nie symulują choroby i, czy wykorzystują zwolnienia zgodnie z lekarskim zaleceniem. Kontrolowano osoby, które były na zwolnieniach dłużej niż 14 dni, bo wtedy zaczyna za nich płacić państwo, a nie pracodawca.

Leszek Cimoch rozmawiał na ten temat z rzeczniczką regionalnego ZUS-u Anną Ilukiewicz. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie i Elblągu przeprowadził w sumie ponad 10 tysięcy kontroli lekarza orzecznika oraz 5 tysięcy kontroli domowych. Podczas kontroli domowych aż 200 mieszkańców Olsztyna i 167 mieszkańców Elbląga pozbawiono prawa do zasiłku chorobowego na łączną 430 tysięcy złotych.

Po badaniu lekarza orzecznika, w samym Olsztynie 251 osób utraciło prawo do zasiłku. W Elblągu było to 455 osób.

Jak mówi Anna Ilukiewicz kontrolerów ZUS nie trzeba wpuszczać do domu.

Jeżeli przychodzi kontroler, nie musimy go wpuszczać. Wystarczy, że gdy taka osoba zapuka do drzwi i przez próg poprosi nas o wylegitymowanie się. Należy pokazać dowód osobisty. Także kontrolerzy ZUS-u legitymują się upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli i identyfikatorem. Zdarza się, że ludzie nie wpuszczają nas do domu, albo udają, że ich nie ma. Wówczas zostawiamy awizo i prosimy o wyjaśnienie nieobecności.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Anną Ilukiewicz

 

 

Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, kontrola, zasiłek chorobowy, ZUS
Pierwszy przypadek odry wśród Polaków. Na Warmii i Mazurach chorowali dotychczas pracownicy z Ukrainy

Badania potwierdziły dwa kolejne przypadki odry na Warmii i Mazurach i nowe ognisko choroby - tym razem w kolejnym, dużym przedsiębiorstwie w Ostródzie. - Po raz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV