Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS w Olsztynie przypomina o ulgach i dotacjach dla nowych przedsiębiorców

Konstytucja biznesu wprowadziła ulgi dla osób zakładających działalność gospodarczą. Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację na otwarcie swojej firmy.

Od 30 kwietnia osoby, które zakładają działalność po raz pierwszy lub ci, którzy wracają do biznesu po przynajmniej 5 latach przerwy, mogą liczyć na istotną ulgę w składkach na ubezpieczenie społeczne. Ta ulga trwa pół roku.

W tym czasie przedsiębiorca musi płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne – obecnie to 319,94 zł – natomiast nie musi opłacać innych ubezpieczeń społecznych

– tłumaczy Anna Ilukiewicz z olsztyńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po tych 6 miesiącach młody przedsiębiorca może natomiast korzystać z ułatwienia, które istniało już w ubiegłych latach – czyli z preferencyjnych składek na ZUS. Te niższe składki można płacić przez dwa lata, obecnie wynoszą one nieco ponad 600 złotych miesięcznie, podczas gdy pełne składki to prawie 1200 złotych.

Przy zakładaniu firmy można też otrzymać dotację na start. Dotacje kierowane są przede wszystkim do bezrobotnych. Źródeł jest kilka. Podstawowe to dotacje z Funduszu Pracy, rozdzielane przez powiatowe urzędy pracy. Drugie ważne źródło to unijne dotacje na start – na Warmii i Mazur są rozdzielane przez 7 operatorów, których adresy można znaleźć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Wysokość dotacji w obu przypadkach jest taka sama – to maksymalnie niecałe 27 tysięcy złotych – ale te unijne mają pewien dodatkowy walor.

W przypadku dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego można dostać nie tylko dotację, ale też tzw. wsparcie pomostowe – czyli przez okres od pół roku do roku otrzymywać pieniądze na niektóre bieżące opłaty, takie jak składki na ZUS czy czynsz

– informuje Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wynika, że pieniądze na te działania są wciąż dostępne. Na razie od początku roku powiatowe urzędy pracy rozdzieliły 4,5 mln złotych – budżet na cały rok ma wynieść ponad 30 milionów. Trzeba jednak pamiętać o bardzo istotnym warunku – dotowana firma musi działać przynajmniej przez rok. Wcześniejsza likwidacja działalności oznacza konieczność oddania pieniędzy.

W roku 2016 – to ostatnie dostępne dane – pełnego roku funkcjonowania na Warmii i Mazurach nie przetrwało ponad 8 procent dofinansowanych firm.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dotacje, ulgi, przedsiębiorstwo, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Konstytucja Biznesu, Anna Ilukiewicz
Za tydzień ostatnie szkolenie z Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Znamy miejsca i godziny

Elektroniczny Jednolity Plik Kontrolny VAT na razie muszą składać tylko firmy duże, średnie i małe. Od nowego roku będą go wypełniać także firmy mikro. Na Warmii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV